Podle zvláštního vyslance OSN v Afghánistánu Jána Kubiše je za poklesem hned několik faktorů. "V prvních čtyřech měsících bylo méně bojů," uvedl Kubiš. Provládní síly a jednotky ISAF podle něj také přijaly opatření k omezení civilních ztrát.
Civilní ztrátyV roce 2011 přišlo v Afghánistánu o život 3 000 civilistů. Dalších 4 500 lidí bylo zraněno při bombových útocích, sebevražedných atentátech a střetech s povstalci. Proti roku 2010 to znamenalo pětiprocentní nárůst. |
Kubiš odmítl uvést přesné počty zabitých a zraněných civilistů s tím, že budou zveřejněny příští týden před summitem NATO v americkém Chicagu. Tam budou spojenci rozhodovat o svém dalším působení v zemi poté, co se ze z oblasti koncem roku 2014 zahraniční vojska stáhnou i o financování afghánských bezpečnostních sil, které postupně přebírají kontrolu na jednotlivými částmi Afghánistánu.
Pro OSN i koaliční síly jde nicméně o dobrou zprávu. Právě za civilní ztráty byl Západ terčem ostré kritiky vlády v Kábulu i obyčejných Afghánců. V čerstvé paměti je ještě masakr sedmnácti afghánských civilistů, který má na svědomí americký voják v provincii Kandahár.A to i přesto, že podle zvláštní zprávy OSN mají 80 procent obětí na svědomí povstalci Talibanu a dalších militantních skupin. "Za většinou, drtivou většinou civilních ztrát je činnost protivládních sil, včetně sebevražedných atentátníků," konstatoval Kubiš.
Současný pokles může být i důsledkem tuhé a dlouhé zimy v Afghánistánu, podle expertů nejkrutější za poslední tři dekády. Povstalci se přes zimu obvykle stahují do bezpečí přes hranice do sousedního Pákistánu, aby doplnili výzbroj, přeskupili se a naplánovali nové útoky s příchodem jara.
Jarní ofenzíva, kterou Taliban ohlásil před dvěma týdny, je už v plném proudu. Ve čtvrtek při výbuchu nastražené bomby u silnice zemřelo v provincii Hílmand na jihu země sedm Afghánců, z toho pět dětí. Předtím se povstalcům podařilo opět tvrdě zaútočit přímo v metropoli Kábulu.