natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Výdaje na obranu v NATO mírně rostou. Česko je sedmé od konce

  4. července 2016  17:29
  Evropští členové Severoatlantické aliance a Kanada zvýší letos podle aktuálních odhadů bruselské centrály výdaje na obranu celkově o tři procenta, tedy zhruba o 8 miliard dolarů. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga jde o pozitivní signál a růst musí pokračovat.  

  Vývoj výdajů na obranu evropských členských zemí Aliance a Kanady s odhadem pro letošní rok | foto: NATO

  „Loni po dlouhém období poklesu jsme zaznamenali malé zvýšení celkových výdajů na obranu ze strany evropských spojenců a Kanady. Letos předpokládáme, že výdaje porostou více,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Nejnovější odhady bruselské centrály Aliance podle něj počítají se skutečným celkovým růstem až o tři procenta, což představuje zhruba 8 miliard dolarů.

  Reálně pak investuje více do obrany hned 22 členských zemí z 28. Kromě toho 18 členů zvyšuje obranné výdaje určené na výzbroj, výzkum a vývoj.

  „Takže, utrácíme více a utrácíme lépe. Ale je před námi velmi dlouhá cesta a musíme zachovat dynamiku,“ dodal Stoltenberg. Připomněl, že se na postupném zvyšování výdajů na obranu spojenci dohodli před dvěma roky na summitu ve Walesu. Loni statistiky ukázaly v meziročním srovnání nárůst jen o 0,6 procenta, letošní odhad je tak pětkrát vyšší.

  Stoltenberg však zároveň upozornil, že jen minimum zemí zatím vynakládá na obranu slibovaná 2 procenta z hrubého domácího produktu, jak se členské země při vstupu do NATO zavázaly. Této hranice by měla většina zemí dosáhnout do roku 2020.

  Výjimkou jsou dlouhodobě Spojené státy, kde obranné výdaje představují přibližně 3,5 procenta HDP. Spojené státy také už roky nesou hlavní tíži výdajů NATO a stále silněji volají po vyšším podílu Evropy na její vlastní obraně. Přes dvě procenta HDP pak investují jen Řecko, Británie, Estonsko a přesně dvě procenta se letos snaží udržet Polsko.

  Srovnání vývoje výdajů na obranu členských zemí NATO s odhadem pro letošní rok. Dvouprocentní hranice dosahuje jen pět států

  Srovnání vývoje výdajů na obranu členských zemí NATO s odhadem pro letošní rok. Dvouprocentní hranice dosahuje jen pět států

  Česká republika je v tomto ohledu až na sedmé příčce od konce. Loni podle statistik NATO dalo Česko na svou obranu 1,06 procenta HDP. Odhad pro letošní rok je 1,04 procenta. Reálně však vzhledem k pozitivnímu vývoji hrubého domácího produktu v Česku armádní výdaje mírně vzrostou. Vláda se přitom zavázala do roku 2020 výdaje zvýšit na 1,4 procenta.

  Experti ale upozorňují, že s předvídaným průměrným ročním nárůstem HDP bude procentuálně vyjádřený obranný rozpočet i při pravidelném meziročním nárůstu výdajů na obranu o 4 miliardy korun prakticky stagnovat, spíše však klesat až pod jedno procento HDP.

  Kritici procentuálního vyjadřování podílu obranných výdajů na obranu ale namítají, že takové údaje nic neříkají o tom, jak efektivně je naplněna potřeba obranyschopnosti daného státu, zda je to moc nebo málo pro jeho ozbrojené síly vzhledem k jejich početnímu stavu a technologické úrovni.

  Navrhují proto počítat jen přírůstky v absolutních číslech. České vládě se totiž podařilo jako jedné z mála obrátit negativní trend ve financování armády, přesto však v tabulkách sklouzává na nižší pozice.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media