„Chtěla bych velice poděkovat všem kolegům, ať už v civilní či vojenské části, kteří se o to zasloužili. Nebylo to vůbec jednoduché. A také chci poděkovat Petrovi Fialovi a kolegům ve vládě, že berou naši obranu vážně,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Naposledy Česká republika dostála svým aliančním závazkům ve výdajích na obranu v roce 2004.
Čím blíž Rusku, tím víc na obranu. Česko má po letech splnit slib v NATO |
Na obranné výdaje státu, tedy nejenom ministerstva obrany, ale i dalších institucí, bylo loni celkově vyčleněno 177,1 miliardy korun. Vyčerpat se podařilo 166,8 miliardy a podle makroekonomické predikce ministerstva financí z listopadu 2024 to představuje podíl 2,09 % HDP.
Obrana upozornila, že jde stále jen o odhad, protože konečné posouzení čerpání obranných výdajů, tedy jejich uznání, proběhne v rámci NATO až v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku 2025. Aliance vydá upravené informace o obranných výdajích jednotlivých členských zemí co do nominální výše výdajů, tak ve vztahu ke zpřesněným údajům o výši HDP pro rok 2024. Podíl se tedy může ještě změnit.
Nejvyšší část z obranných výdajů čerpalo ministerstvo obrany, které hospodařilo s rozpočtem 164,3 miliardy korun. Z celkové částky obrana čerpala 159 miliard (96,8 %). „Ve srovnání s rokem 2023 jde o více než 1,5násobné čerpání, což je důsledkem přijatých opatření ke zvyšování efektivity,“ konstatovala Černochová.
Nevyčerpáno zůstalo 5,3 miliardy, z toho zůstávají 4 miliardy ve zvláštním „fondu“ na financování strategických projektů. Mezi ty patří například nákup pásových bojových vozidel pěchoty CV90 nebo amerických stíhaček 5. generace F-35. Celkově bylo v roce 2024 na financování strategických projektů vydáno 42,3 miliardy korun.
Válečná ekonomika podle ruského modelu? Česko by vyčerpala velmi rychle |
Kromě rozpočtu ministerstva obrany se do obranných výdajů počítají i některé položky z jiných kapitol. Za loňský rok činily obranné výdaje dalších institucí 12,8 miliardy korun, z nich úřady nevyčerpaly 5 miliard.
Dosažení milníku vnímá obrana jako klíčové kritérium, které je potřeba plnit opakovaně. Ministryně Černochová i armádní špičky přitom opakovaně upozorňují, že vzhledem k bezpečnostní situaci budou 2 procenta HDP v rámci NATO brzy pouze nutným minimem nikoliv stropem. Řada spojeneckých zemí nabádá k výdajům ve výši tří procent.