natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vojenské čepice letěly vzhůru, nad nimi hřměly gripeny

  30. července 2011  8:57
  Nebe nad Brnem prořízne rachot bitevních vrtulníků a gripenů. Průletem nad kasárnami uprostřed města pozdraví účastníky ceremoniálu, při kterém zdejší Univerzita obrany slavnostně předává armádě 176 nových vysokoškolsky vzdělaných vojáků nejrůznějších odborností. Škola pro ně končí a vojenské čepice letí vzhůru.  

  Prohlédněte si fotogalerii

  Mezi absolventy je i hrstka nových vojenských pilotů a jejich "strážců" z řízení letového provozu. Ti první budou za pár let možná taky "sedlat" gripeny s střežit vzdušný prostor nad Českem. Ti druzí je zase budou na dálku jistit, aby se vždy bezpečně vrátili na zem. Elitní obory letos úspěšně dokončilo sedm nových pilotů a pětice řídících.

  Dvaadvacetiletý Petr Homola nastoupí za pár ní v Náměšti nad Oslavou jako řídící letového provozu. "Chtěl jsem létat, ale nevyšlo to. Budu však u toho, je to krásná práce. Piloti a všichni okolo létání jsou jako jedna velká rodina," říká. Aby mohl hlídat kolegy v oblacích, musí se ještě minimálně rok připravovat v dalších kurzech. Pak získá základní profesní licenci.

  Jeho dva spolužáci - piloti Adam Cupal a Ondřej Paclík nastoupí na stejnou základnu v Náměšti nad Oslavou. "V pondělí se máme hlásit," říká Paclík. Oba mají za sebou pět let školy, teď budou pokračovat v létání na L-39 Albatros. Až nalétají zhruba 500 hodin, můžou se posunout na vyšší stroje. "Rád bych létal na L-159 a pak snad na gripenech," doufá Cupal.

  Studium prý uteklo rychle, nejtěžší bylo se na letecký obor, považovaný za prestižní, vůbec dostat. "Opravdu nejtěžší je asi vstup, od přijímaček až po zdravotní kritéria. Pak už létání člověk jen víc a víc propadá," vzpomíná Cupal. Navždy si prý bude pamatovat, když v rámci výuky poprvé zkoušeli s letounem ve vzduchu akrobatické prvky.

  Univerzita obrany v Brně v pátek slavnostně vyřadila celkem 176 studentů. Rektor univerzity symbolicky pasoval univerzitním mečem nejlepšího absolventa. Nejlepší student specializace pozemních sil převzal cenu náčelníka Generálního štábu pozemních sil Španělska a nejlepší student letecké specializace dostal cenu velitele francouzské letecké akademie v Salon de Provence.

  "Není to práce pro každého, ale sami jste se pro ni rozhodli a já vám přeji, abyste tohoto svého rozhodnutí nikdy nelitovali," řekl studentům náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media