Snad nejlépe jsou na tom vojáci v Kosovu, kteří působí v rámci mírové mise KFOR.
"Vojáci mohou sledovat sportovní přenosy České televize, včetně nového kanálu ČT4 Sport," popisuje mluvčí české jednotky major Petr Sýkora. K dispozici mají celkem devět českých a dva slovenské televizní kanály.
Přenosy z olympiády mohou podle Jana Pejška z tiskového oddělení českého ministerstva obrany sledovat i vojáci v misi Althea na území Bosny a Hercegoviny.
"Vojáci mají příjem České televize i satelitního vysílání, sledovat olympiádu tak není problém," říká Pejšek a dodává: "V misi v Iráku čeští vojáci nemají možnost sledovat české vysílání, informace o olympiádě ale mají z programu Eurosport."
Obdobně jsou na tom vojáci české armády, kteří působí na území Afghánistánu v misi ISAF. "Díky německým kolegům mohou sledovat olympiádu skrze satelitní vysílání," uzavírá Pejšek.
O tom, že olympiáda ovlivňuje životy vojáků působících v zahraničí, svědčí i slova armádního psychologa majora Jiřího Světlého, který působí v misi KFOR. Ten míní, že vojáci mají většinou dobrý přehled o tom, kdy běží která sportovní disciplína.
"Už delší dobu předem probíhá fáze příjemného očekávání a diskuzí," tvrdí Světlý a dodává, že společné sledování sportovních přenosů posiluje národní cítění. - více zde
Především hokejový turnaj upoutá nejvíce pozornosti na velitelství mnohonárodního uskupení Střed na základně Camp Ville. Téměř polovinu vojáků zde tvoří právě Češi. Silné zastoupení zde však mají i Finové, Švédové, Irové, Lotyši a Slováci. Přípravy hokejových fanoušků tak jsou v plném proudu.
"Finští vojáci připravují velkoplošnou projekci. Pod stropem společné klubovny již také visí řada hokejových dresů," popisuje situaci major Petr Sýkora, tiskový mluvčí českého kontingentu. Společné zápasy tak určitě budou mít velmi bouřlivou atmosféru. "Řada vojáků již také zkoumá rozpis zápasů a porovnává jej se svými povinnostmi," dodává Sýkora.
Sportem žije i největší vojenská základna české armády v KFOR - Šajkovac. Právě zde se asi strhne největší "bitva fanoušků", pokud v průběhu hokejového turnaje proti sobě nastoupí Češi se Slováky. Na základně je totiž dislokován také kontingent slovenské armády. Vojáci zde mohou sledovat devět českých a dva slovenské televizní programy na televizorech na klubovnách a na dvou velkoplošných televizorech v jídelně, největší místnosti základny.
"Někteří také využívají televizní rozvody v ubytovacích buňkách a koupili si sami televizory vlastní," přibližuje atmosféru Sýkora. Nejinak je tomu i na další základně Gazalla Lines.
Fanouškovská euforie českých vojáků v misi KFOR má však jedno "ale"."Sportovní přenosy mohou sledovat ve svém volnu, kterého není mnoho. Nepřipravujeme k tomu ani žádný speciální program. Vojáci českého kontingentu mají stejně jako Slováci zakázaný alkohol po celou dobu svého nasazení. Výjimkou není ani olympiáda," uzavírá Sýkora.
Úkolem vojáků je intenzivní kontrolní a hlídková činnost v celém prostoru odpovědnosti, tedy na území o rozloze přibližně 800 kilometrů čtverečních. Zároveň monitorují bezpečnostní situaci na 104 kilometrech administrativní hranice se Srbskem a Černou Horou.
Běžně kontrolují osoby a vozidla a zaměřují se na hledané osoby, nelegálně držené zbraně, munici a pašování drog. Součástí jejich činnosti je i výcvik a spolupráce s dalšími jednotkami sil KFOR.
Čeští vojáci se účastní mírových misí na Balkáně od počátku devadesátých let. Od ledna působí v severozápadní části Kosova 8. kontingent Armády České republiky, který tvoří přibližně 500 vojáků. Od srpna loňského roku přitom česká armáda plní prestižní roli vedoucího státu v mnohonárodním uskupení Střed (Multinational Task Force – Centre, MNTF-C).