„Po 30 letech existence V4 konečně realizujeme první společný nákup v oblasti obrany. Přestali jsme vymýšlet nereálné projekty a dohodli se na nákupu cvičné munice,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
O společných nákupech moderní techniky a vybavení se v rámci zemí V4 v minulosti hovořilo poměrně často. Šlo o vcelku ambiciózní plány. Od společného nákupu radarů, přes děla až po palné zbraně nebo munici. Pokaždé z nich však sešlo.
Až dosud. Představitelé Česka, Slovenska, Polska a Maďarska před týdnem podepsali dohodu o společném nákupu munice. Za českou náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Lubor Koudelka. Předcházela tomu několikaměsíční jednání.
Přitom původní záměr společného nákupu munice představil ministr obrany Metnar už během českého předsednictví V4 na Dnech NATO v Ostravě v roce 2019. Avizoval, že je nutné začít s něčím reálným a společný nákup munice může sloužit jako odrazový můstek pro budoucí náročnější vyzbrojovací projekty.
Odrazovým můstkem je nákup 300 tisíc cvičných „barvících“ nábojů systému FX do ručních zbraní typu 9x19 FX Marking Cartridge Red (červené) a 9x19 FX Marking Cartridge Blue (modré). České ministerstvo obrany předpokládá, že v rámci tohoto společného nákupu pořídí 10 tisíc kusů od každého typu. Nákup proběhne prostřednictvím specializované alianční agentury NSPA (NATO Support and Procurement Agency).
Munice pro realistický výcvik
Munici systému FX už před lety v Česku používali například vojenští policisté nebo příslušníci 601. skupiny speciálních sil. Vznikl už v 80. letech minulého století v USA pro příslušníky speciálních jednotek amerického námořnictva. Bývá označován nejrealističtější bojový výcvikový systém na krátkou vzdálenost na světě.
Reálné zbraně, reálná munice avšak s jedním podstatným rozdílem - v „cvičné přestřelce“ nezpůsobí zranění. Maximálně modřiny.
Velmi zjednodušeně jde o systém podobný populárnímu paintballu, který rovněž používá barvící munici. Zatímco paintballová zbraň v ničem nepřipomíná tu skutečnou a vystřelené kuličce s barvou se lze kvůli nízké rychlosti i vyhnout, u systému FX má náboj konstrukci jako skutečná ostrá munice včetně prachové náplně.
Od ostrého náboje se liší tím, že má speciální střelu se značkovací barvou v plastovém kontejneru. Vyrábějí se s šesti základními barvami. I přes nízkou hmotnost střely a malou prachovou náplň konstrukce zajišťuje spolehlivou samonabíjecí funkci zbraně a to i při střelbě dávkami.
MILES je mrtev. Vojáci poprvé zkoušejí nové soubojové lasery |
Po vystřelení dochází jako u skutečné zbraně k vyhození nábojnice a podání dalšího náboje do komory a nechybí ani zpětný ráz. Náboj FX vylétá z hlavně rychlostí zhruba 120 metrů za sekundu.
Střílet takovou municí lze ze speciálních cvičných zbraní, které mívají modrou barvu, a nebo do těch skutečných vložit speciální konverzní sady. Ty se vkládají například do opravdových útočných pušek a kromě jiného zamezují vystřelení ostrého náboje.
Při zásahu takovou cvičnou municí nehrozí vážné zranění, nicméně „bolí“. A to podle expertů nutí účastníky výcviku chovat se, jako by šlo o skutečnou zbraň a ostrou munici. Navíc každý zásah je díky barvě okamžitě vidět. Obličej si vojáci musí chránit maskou, používají se též chrániče krku nebo slabin.