natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Armáda završila další milník v zavádění nových vrtulníků Venom a Viper

    24. října 2024  19:29
    Skupina leteckých instruktorů zakončila certifikací intenzivní přípravu na nových vrtulnících Venom a Viper. Postupně teď budou přebírat výcvik dalších českých pilotů a techniků od amerických instruktorů. Flotila dvanácti strojů je na mateřské 22. základně u Náměště nad Oslavou kompletní od června.  

    Bitevník AH-1Z Viper české armády | foto: Armáda ČR

    Podle armády jde o další důležitý milník v zavádění nových amerických vrtulníků do výzbroje. „Zrychlí se tempo výcviku personálu tak, aby bylo možné co nejdříve dosáhnout požadovaných schopností,“ uvedl velitel náměšťské vrtulníkové základny Rudolf Straka na webu české armády.

    Armáda obdržela poslední z objednaných amerických vrtulníků UH-1Y Venom (8 strojů) a AH-1Z Viper (4 stroje) letos v červnu. Od té doby prakticky probíhal výcvik prvních instruktorů, kteří následně budou sami školit další piloty a techniky.

    Nově vyškolení čeští instruktoři nejprve budou postupně výcvik přebírat od amerických instruktorů a poté, co skončí jejich působení v Česku, budou už za výcvik plně zodpovědní. Zaškolování na nový typ zahrnuje jak teoretické školení, tak praktické lety ve dne i v noci, které umožňují získat nejen základní letové dovednosti, ale i zvládat manévry a taktiku, která je nezbytná pro plnění úkolů.

    Modernizace darovaných vrtulníků Venom a Viper vyjde na miliardy

    Instruktoři a technici nejprve prošli prvotní kurz přímo v USA. Piloti si tam osvojili znalosti o konstrukci vrtulníku, avioniku, ovládání stroje a technici údržbu. Další pokračovací zaškolení pak probíhalo už v Česku.

    „Rolí instruktora je perfektně znát vrtulník jako takový, znát systémy, pilotáž vrtulníku a jeho omezení, a to vše předávat novým pilotům podle výcvikové osnovy,“ konstatoval jeden instruktorů Marcel Kica, velitel 221. vrtulníkové letky. Součástí pokračovacího výcviku je také příprava na moderním simulátoru, který je od roku 2023 umístěn na vrtulníkové základně. Vrcholem přípravy pak byly ostré letecké střelby ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

    Samotná vrtulníková základna byla počátkem října vybavena novým vysoce výkonným a spolehlivým vojenským navigačním systémem TACAN (Tactical Air Navigation System), který používá řada států NATO. Patří mezi takzvané fázově-impulzní prostředky a skládá se z pozemního rádiového majáku a palubního dotazovače v každém vrtulníku.

    Posádce stroje umožňují například přistávání v mlze nebo při zhoršených povětrnostních podmínkách a v budoucnu má sloužit také letounům 5. generace F-35.

    Základní funkcí systémů je traťová navigace, kdy se na palubě vrtulníků, resp. letounů s potřebným palubním vybavením zobrazuje vzdálenost a šikmá dálka k majáku systému TACAN.

    Systém využívá kmitočet okolo 1 GHz, který je odolnější vůči vnějším vlivům, například tzv. zarušení, než běžná civilní zařízení. Palubní přijímač TACAN je již instalován v transportních letounech českých vzdušných sil CASA C-295M/MW a v budoucnu jej budou využívat i letouny F-35, proto se výstavba radionavigačního systému plánuje i na ostatních vojenských letištích.

    inc IC NATO natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media