natoaktual.cz

Armáda ukázala kamufláž nových vrtulníků Viper a Venom

4. dubna 2020  11:25
Kamufláž nových vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro českou armádu už má jasnou podobu. Vzor vytvořil Vojenský historický ústav. Pořízení osmi víceúčelových a čtyř bitevních strojů vyjde na 14,6 miliardy korun. Nahradit mají dosluhují vrtulníky ruské výroby.  
Schválená podoba vrtulníků Viper v českých službách | foto: AČR
galerie Schválená podoba vrtulníků Viper v českých službách Schválená podoba vrtulníků Venom v českých službách Schválená podoba vrtulníků Venom v českých službách Vizualizace podoby vrtulníků Viper (v popředí) a Venom v českých barvách Vizualizace podoby vrtulníků Venom (v popředí) a Viper v českých barvách Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Přední a zadní část trupu bude světlá, nejsvětlejší bude spodek. Naopak tmavé budou plochy okolo oken. „Kamuflážní jednolitost nenaruší ani otevřené boční dveře u stroje Venom,“ uvedla na twitteru armáda. Podoba strojů už je schválená.

FOTOGRAFIE

Schválená podoba vrtulníků Venom v českých službách
Schválená podoba vrtulníků Venom v českých službách
Vizualizace podoby vrtulníků Viper (v popředí) a Venom v českých barvách
Vizualizace podoby vrtulníků Venom (v popředí) a Viper v českých barvách

Tucet nových amerických vrtulníků, 8 víceúčelových UH-1Y Venom a k tomu 4 bojové stroje AH-1Z Viper, vyjde na přibližně 14,6 miliardy korun.

Cena má zahrnovat také výzbroj, munici, údržbu, náhradní díly a zaškolení. Výběr nových vrtulníků trval pět let. První stroje dostanou vojáci v roce 2023.

S vizualizací možné barevné varianty obou strojů pro Česko před časem přišel i samotný výrobce Bell.

Šlo ale jen skutečně o možnou podobu, jak by mohly vrtulníky v českých službách vypadat. Od roku 1999 například používají české Vzdušné síly mezi výsostnými znaky nebarevnou variantu „kokardy“ - stylizované vlajky. Taktická varianta je u většiny strojů pouze stínovaná, respektive šrafovaná.

inc natoaktual.cz
zpět na článek