natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Válečná loď NATO odrazila útok pirátů na britský tanker

  19. listopadu 2008  15:56
  Somálští piráti se pokusili unést další ropný tanker. Tentokrát si za cíl vybrali britskou cisternovou loď Trafalgar. Útok překazila jedna z válečných lodí NATO, které v oblasti hlídkují a doprovázejí nákladní plavidla s potravinovou pomocí africkým zemím.  

  Britský tanker podle agentur obklíčilo v Adenském zálivu nejméně osm rychlých člunů s piráty, kteří se pokusili dostat na palubu.

  Únos dalšího tankeru překazila německá válečná loď Karslruhe, která pod vlajkou NATO hlídkuje v oblasti. Naštěstí byla v té době zhruba 12 mil od přepadeného tankeru.

  Na pomoc ohrožené lodi vyslal kapitán vrtulník, který útok pirátů odrazil. Všechny pirátské čluny pak po neúspěšném únosu ujely vysokou rychlostí pryč.

  Během posledních dní jde už o druhý případ, kdy se somálští piráti pokusili unést ropný tanker.  Historicky největší kořistí somálských pirátů se stal v neděli unesený tanker Sirius Star s ropou za 100 milionů dolarů. Ten je v současné době zakotvený poblíž přístavu Harardhere a majitelé lodi s únosci vyjednávají. - více o únosu tankeru Sirius Star čtěte zde

  Somálský premiér žádá o pomoc
  V reakci na dvanáct únosů obchodních lodí poblíž Somálska během posledních deseti dní požádal somálský premiér Nur Hassan Hussejn mezinárodní společenství o pomoc. V prohlášení uvedl, že námořní hlídky zatím nevedou k potlačení pirátských aktivit v oblasti.

  Podle Hussejna by mělo pirátství být potíráno "na moři i na souši". Operace válečných lodí podle jeho slov nebudou nikdy tak účinné, dokud bude existovat celá pirátská síť, zahrnující operační základny i na pobřeží.

  "Jsme velmi zklamaní, že tento druh pirátství ovlivní celou oblast, ovlivní svět," citovala somálského premiéra agentura Reuters.

  Sobotní "odvážný" únos saúdského supertankeru podle analytiků ukazuje, že piráti dovedou operovat na obrovském území o rozloze zhruba 2,5 milionu čtverečních mil, které bude těžké uhlídat. Válečné lodě mají přitom vždy zhruba 15 minut na to, aby včas zareagovaly na tísňové volání přepadené lodě.

  Britové předali zajaté piráty keňským úřadům
  Poslední úspěšný zákrok se podařil indické válečné lodi Tabar, když v Adenském zálivu potopila jednu z pirátských lodí. - více o boji s piráty čtěte zde

  Předtím minulý týden britští námořníci dva piráty zastřelili, když se předtím pokusili přepadnout dánskou nákladní loď. Zbytek pirátské skupiny zajali a v úterý osm pirátů předali úřadům v Keni. - o zásahu britské lodi Cumberland čtěte zde

  Kvůli stále většímu nebezpečí už lodní přepravci nařídili svým kapitánům, aby raději volili delší a dražší cestu a Afriku obeplouvali a nesnažili se proplout Suezským průplavem. Například většina největších norských přepravců oznámila, že změní trasy a jejich lodě budou plout kolem celé Afriky. "Nevystavíme naši posádku riziku únosu a čekání na výkupné," konstatoval Terje Storeng z norské společnosti Odfjell.

  NATO vyloučilo akci na osvobození posádky tankeru
  Severoatlantická aliance, jejíž flotila hlídkuje v Adenském zálivu, zatím nemá žádný plán na vysvobození posádky ropného tankeru, který unesli piráti o víkendu. Útoku podle tiskové služby v bruselské centrále nešlo ani zabránit, když k nemu došlo velmi daleko od míst, kde válečné lodě NATO hlídkují.

  Tanker Sirius Star unesli piráti v Indickém oceánu zhruba 830 kilometrů jihovýchodně od Keni, tedy v oblasti mimo dosavadní "loviště" pirátských skupin.

  "Lodě NATO by mohly zabránit útoku, kdyby tam byly... (jednotky NATO) nemají ale mandát vstupovat na plavidla, která byla unesena, aby osvobodily posádku," uvedl mluvčí Aliance.

  NATO má v oblasti Adenského zálivu čtyři válečné lodě. Plavidla mají především doprovázet civilní lodě se zásobami potravin pro africké země. Operace s názvem Allied Provider by měla skončit v prosinci, kdy se hlídkování v oblasti ujme Evropská unie.

  "Primární funkcí aliančních lodí je odstrašení přítomností v oblasti možných pirátských útoků. Avšak v případech probíhajícího či bezprostředně hrozícího pirátského útoku mohou alianční lodě poskytnout pomoc kterýmkoliv napadeným plavidlům ve formě varování útočníka či fyzického bránění jeho vstupu na palubu napadeného plavidla," řekl český velvyslanec při NATO Štefan Füle. - rozhovor s velvyslancem čtěte zde

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media