"Uzbekistán dal svolení s tranzitem nevojenského nákladu do Afghánistánu," citovala agentura Interfax uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Zásobovací konvoje s nevojenským materiálem přes své území pustí i Turkmenistán.
NATO i Spojené státy už několik týdnů hledají alternativní cesty pro zásobování svých jednotek v Afghánistánu. Stávající cesty především přes Pákistán, z přístavu Karáčí, přes Péšávar a Chajbarský průsmyk, jsou velmi nebezpečné a zásobovací konvoje se stále častěji stávají terčem útoků.
Právě tudy přitom poudí až 70 procent všech zásob a vybavení. Kvůli zvýšené aktivitě povstalců na pákistánsko-afghánské hranici navíc pákistánské úřady často zásobovací trasy uzavírají.
Američané navíc minulý týden přišli o strategicky důležitou leteckou základnu Manas v Kyrgyzstánu. Do šesti měsíců musí Spojené státy základnu opustit, což podle expertů může zkomplikovat americké plány na posílení svých sil v Afghánistánu. - Kyrgyzstán definitivně potvrdil uzavření klíčové základny USA
NATO oznámilo, že útoky na zásobovací trasu sice nijak nepoznamenají alianční operace v Afghánistánu, ale Aliance raději vyjedná se sousedními státy větší dodávky zásob pro alianční jednotky přes jejich území.
Kromě Uzbekistánu, kde má zásobovací základnu pro své jednotky na severu Afghánistánu například Německo, a Turkmenistánu už s tranzitem nevojenského materiálu přes své území souhlasil například Kazachstán.
Navíc Rusko nedávno povolilo členským zemím NATO, Německu a Španělsku, dopravovat do Afghánistánu po železnici přes své území i vojenský materiál včetně zbraní. - Rusko dalo zelenou vojenským vlakům NATO mířícím do Afghánistánu