Lasery, satelity, stíhačky a více střel. USA revidují protiraketovou obranu

18. ledna 2019  9:25
Americký prezident Donald Trump představil revizi protiraketové obrany USA. Plán počítá s rozmístěním nových senzorů ve vesmíru, využitím výkonných laserů, bezpilotních prostředků i zvýšením počtu antiraket k ničení balistických střel. Chtějí tak čelit hrozbě íránských a severokorejských raket a nových zbraní Ruska a Číny.  
Protiraketová obrana | foto: MDA
galerie Protiraketová obrana Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti... Protiraketová základna s interceptory v rumunském Deveselu Odpálení antirakety SM-2 z amerického bojového plavidla USS Sullivans Americký torpédoborec USS Ross u pobřeží Skotska odpaluje antiraketu ke zničení... Flotila spojeneckých lodí během testu protiraketové obrany u pobřeží Skotska Protiraketová obrana. Ilustrační snímek Protiraketová obrana NATO Radar typu XB amerického systému protiraketové obrany

„Naše strategie je založena na jediném prvořadém cíli: detekovat a zničit každý typ raketového útoku proti jakémukoli americkému cíli, ať už před nebo po startu. Pokud jde o obranu Ameriky, nedáme nikomu šanci, budeme konat,“ prohlásil prezident Donald Trump.

Více jak stostránkový dokument konstatuje, že protiraketová obrana se stává stále důležitější ve světle toho, jak některé státy budují větší a silnější arzenály. „Zvyšují schopnost podniknout smrtící útoky a zaměřují se na vývoj střel dlouhého dosahu, které mohou zasáhnout cíle ve Spojených státech,“ uvádí zpráva.

Revidovaná protiraketová obrana USA

Dokument PDF

Revize protiraketové obrany přichází po osmi letech a za hrozby už neoznačuje jen „darebácké státy“ jako KLDR a Írán, ale také Rusko a Čínu. „Konkurenti, jako je Severní Korea, Rusko, Čína a Írán zvyšují počet, přesnost a sofistikovanost svých raket. Více než 20 zemí využívá balistické a klouzavé střely nebo vyvíjejí hypersonické zbraně - střely, které mohou letět pětkrát rychleji než rychlost zvuku,“ konstatuje zpráva.

Prezident Trump proto při představení dokumentu, podle kterého se má americká protiraketová obrana ubírat v následujících letech, nastínil šest priorit, jež se významně odrazí v příštích obranných rozpočtech. „Jako pro prezidenta je mým prvořadým úkolem obrana naší země,“ řekl.

V první řadě Spojené státy navýší o polovinu počet interceptorů - antiraket určených k ničení balistických střel. Ze současných 44 na 64. Z podzemních sil odpalované střely jsou rozmístěny ve Fort Greely na Aljašce a na Vandenbergově základně v Kalifornii.

Druhou prioritou bude podle Trumpa vývoj a testování nových technologií protiraketové obrany, jako jsou citlivější senzory a radary určené k detekci odpálení raket a jejich sledování.

Za třetí prioritu označil rozvoj efektivních obranných schopností před pokročilým klouzavými a hypersonickými zbraněmi. Čtvrtá priorita se bude týkat financování prvků protiraketové obrany ve vesmíru. Plán připouští nebezpečí militarizace vesmíru, a proto předpokládá další výzkumy a studie.

Pátým bodem je pak odstranění „byrokratických překážek“, bránících rychlému nasazení nejnovějších špičkových technologií pro protiraketovou obranu.

Za šestou prioritu pak Trump označil spolupráci se spojenci včetně sdílení informací včasného varování a možného prodeje technologií, které zajistí ochranu spojeneckých zemí před raketami. Ve hře je tak další rozmísťování a prodeje protiraketových systémů Patriot, THAAD a Aegis.

„Revize přichází s hlavním účelem, aby protiraketová obrana odradila možný útok,“ konstatoval politický náměstek ministra obrany John Rood.

Hypersonická hrozba

Jedním z impulzů pro revizi protiraketové obrany je podle Pentagonu vývoj ruských a čínských hypersonických střel, dosahujících rychlost až přes Mach 5. Severní Korea před časem úspěšně testovala mezikontinentální balistické střely Hwasong-13 a Hwasong-14, která by mohly potenciálně zasáhnout některé části Spojených států.

Protiraketová obrana NATO

Protiraketová obrana NATO

Rovněž pokrok Íránu v jeho vesmírném programu by pak podle revizní zprávy mohl zkrátit cestu k mezikontinentálním střelám. „Írán disponuje největší silou balistických střel na Blízkém východě a modernizuje a rozšiřuje rozsah svých balistických raketových systémů,“ uvádí se v dokumentu.

Zvláštní pozornost věnuje zpráva obavám z hypersonických střel, které mohou létat velmi nízko a rychle měnit směr. Proto je těžké je zaměřit. Revidovaná americká protiraketová obrana proto počítá s tím, že do deseti let vyvine takové senzory pro rozmístění ve vesmíru, které budou schopné detektovat jejich odpálení. „Cílem je v ideálním případě zachytit raketu v počáteční fázi letu a pak použít střely nebo lasery, které by ji zničily v počáteční nebo střední fázi letu či alespoň v terminální fázi, tedy ve chvíli, kdy se zaměřuje na svůj cíl,“ uvádí dokument.

Už v letech 2021 a 2022 chtějí Spojené státy podle plánu testovat nové prvky takzvané „vesmírné senzorové vrstvy“ protiraketové obrany. Podle ředitele Agentury protiraketové obrany Samuela Greavese jde v případě hypersonických střel o velmi obtížně detekovatelné cíle. „Musíme mít mnohem širší pokrytí. Proto si myslíme, že nejlepším přístupem je síť družic na nízké oběžné dráze. Kolik satelitů a jaká oběžná dráha, to vše zjistíme. Začínáme s tím letos,“ konstatoval.

Pro ničení balistických střel chtějí Američané nově využívat bezpilotní letouny vyzbrojené výkonnými lasery, ale také nejnovější zaváděné stíhací letouny F-35 Lightning II.

Fotografie

Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti balistické střele během testu protiraketové obrany 30. května 2017
Protiraketová základna s interceptory v rumunském Deveselu
Odpálení antirakety SM-2 z amerického bojového plavidla USS Sullivans
Odpálení antirakety SM-3  z amerického torpédoborce USS Hopper

Podle náměstka ministra obrany pro výzkum Michaela Griffina, jsou pro letouny už vyvíjeny nové zbraňové systémy včetně modifikovaných střel vzduch-vzduch, schopných zneškodnit některé typy raket. „Jde o technologie, které chceme zkoumat, experimentovat s prototypy a testovat je,“ uvedl Griffin. Jak dodal, některé už v horizontu pár let.

Platformy v podobě bezpilotních letounů a stíhaček označované jako „vzdušný záchyt“ budou podle náměstka Rodda využitelné regionálně, například právě v souvislosti se severokorejskou raketovou hrozbou.

„Myslíme si, že pro některé geografické oblasti je takové nasazení možné a nákladově efektivní, ať už jde o senzorové nebo zbraňové nosiče,“ řekl. „Nechceme dostat do situace, kdy by Severní Korea mohla reálně ohrozit americké města,“ dodal Rood.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.