„Nejméně dvě z těchto webových stránek byly napadeny, zkoumáme třetí. Všechny falešné zprávy byly identifikovány a vymazány,“ uvedl Rytis Rainys, ředitel litevského Národního centra pro kybernetickou bezpečnost (NKSC). Odkud útoky přišly ale neuvedl.
Falešné zprávy, podstrčené při kyberútoku například na stránky Valstietis.lt a baltictimes.com, tvrdily v litevském a anglickém jazyce, že během právě probíhajícího aliančního vojenského cvičení Iron Wolf došlo při testech zbraní hromadného ničení k incidentu, při kterém byla kontaminována radioaktivními látkami do jedné z největších litevských řek Neris.
Do řeky podle falešných zpráv mělo dopadnou několik dělostřeleckých „granátů s ochuzeným uranem“ a kontaminovaná voda se měla údajně dostat až do domácností v Kaunasu, tedy druhém nejlidnatějším litevském městě, v němž žije přes 300 tisíc obyvatel.
„Je to falešná zpráva, jejímž cílem je kompromitovat litevskou armádu a cvičení spojenců z NATO,“ prohlásila v reakci mluvčí litevského ministerstva obrany Rūta Apeikytė.
NKSC vyzvalo litevská média k vyšší opatrnosti a užší spolupráci při zabezpečení svých systémů. Podle ředitele centra Rainyse byly útoky sofistikované a připraveny speciálně v souvislosti s probíhajícím mezinárodní cvičení Iron Wolf v Litvě, kterého se účastní 4 tisíce vojáků z desítky zemí.
Upozornil, že to není poprvé, kdy na litevské zpravodajské weby zaútočili hackeři a podstrčili na stránky falešné zprávy týkající se obrany a armády.
Například loni v lednu došlo ke kyberútoku na webové stránky TV3.lt, jednoho z nejpopulárnějších televizních kanálů v Litvě. Počáteční IP adresa podle vyšetřovatelů vedla do ruského Petrohradu. Hackeři vložili stránky nepravdivé informace, podle kterých se litevský ministr obrany Raimundas Karoblis „přiznává k homosexuální orientaci a k sexuálnímu obtěžování známého litevského rozhlasového novináře a několika diplomatů“.
Při útoku byly napadeny a zneužity také emailové účty televizní stanice, přes které útočníci rozesílali smyšlený příběh představitelům vládních a státních institucí a médiím.
Litevská zpravodajská služba ve svých ročenkách pravidelně uvádí, že největší hrozbou v kyberprostoru pro zemi představují ruské tajné služby.