natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO se sejde s Ruskem, ukrajinská krize ohrožuje euroatlantický prostor

  4. března 2014  17:13
  Rusko nadále porušuje ukrajinskou svrchovanost a mezinárodní závazky, což má vážné důsledky pro bezpečnost a stabilitu celého euroatlantického regionu. Na mimořádném schůzce v Bruselu se na tom shodly členské země NATO.  

  Generální tajmeník NATO Anders Fogh Rasmussen během brífingu po jednání NATO-Rusko | foto: NATO Photos

  "Spojenci v NATO stojí společně v duchu solidarity v této vážné krizi. Zavazujeme se prohloubit naše posuzování dopadů této krize na bezpečnost naší Aliance," řekl po jednání generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen.

  O mimořádnou schůzku požádalo Polsko podle takzvaného článku 4 Washingtonské smlouvy. Ten říká, že "smluvní strany (členské státy) budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany".

  Podle Rasmussena i přes opakované výzvy mezinárodního společenství Rusko i nadále porušuje svrchovanost Ukrajiny, její územní celistvost i své mezinárodní závazky vůči ní.

  "Tento vývoj představuje závažné důsledky pro bezpečnost a stabilitu v euroatlantické oblasti," prohlásil Rasmussen s tím, že spojenci kvůli tomu ještě zintenzivní společné konzultace a tamější situaci a především budou pečlivě hodnotit, jaké dopady bude mít na bezpečnost samotné Aliance.

  Už ve středu se velvyslanci všech spojeneckých zemí setkají s ruskými zástupci během mimořádného jednání Rady NATO-Rusko. "Budeme i nadále podporovat každou konstruktivní snahu o mírové řešení současné krize, v souladu s mezinárodním právem. Vítáme pokračující snahy OSN, Evropské unie, OBSE a Rady Evropy," dodal Rasmussen.

  Severoatlantická aliance už v neděli vyzvala Moskvu, aby stáhla své vojáky z Krymu na mateřské základny. Ostře odsoudila také souhlas ruského parlamentu s vysláním ruských ozbrojených sil na ukrajinské území.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media