natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nechte Ukrajinu bojovat, vyzývají generálové. Zelenskyj sbírá další výzbroj

  10. července 2024  17:26
  Minimálně pět baterií protivzdušných systémů typu Patriot a konečně i stíhačky F-16. To jsou zatím kromě další pomoci za 40 miliard eur konkrétní sliby od spojenců, které ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyslechl na okraj summitu NATO ve Washingtonu. Bývalí američtí velitelé mezitím nabádají, že daleko důležitější pro Kyjev bude zrušení omezení pro použití zbraní.  

  Letoun F-16 dánských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Vyzýváme USA a Evropu k rozhodným krokům, které posílí naše bojovníky,“ prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bezprostředně poté, co přicestoval do Washingtonu na summit NATO.

  Avizoval, že jeho země urgentně potřebuje další systémy protivzdušné obrany, a také stíhačky. „Jsme odhodláni udělat vše pro to, aby byl ruský teror poražen. To není zásadní jen pro naši zemi. Je to zásadní pro všechny – pro každého partnera a pro všechny národy,“ řekl.

  Summit NATO: Odstrašení Ruska, pomoc Ukrajině a globální spojenectví

  Spojenci hned na úvod summitu jasně deklarovali, že ukrajinský prezident v žádném případě neodjede „s prázdnou“.

  Americký prezident Joe Biden hned při úvodní ceremonii summitu oznámil, že Spojené státy, Německo, Nizozemsko, Rumunsko a Itálie poskytnou Kyjevu dalších pět baterií strategických protivzdušných systémů Patriot a SAMP/T.

  „V následujících měsících hodlají Spojené státy a naši partneři poskytnout Ukrajině desítky dalších taktických systémů protivzdušné obrany,“ řekl Biden s tím, že se Američané postarají o to, aby americké zbraňové systémy přednostně mířily do první linie na Ukrajině.

  „Celkem Ukrajina v příštím roce obdrží stovky dalších záchytných střel, které pomohou chránit ukrajinská města před ruskými raketami a ukrajinské jednotky před leteckými útoky na frontové linii,“ dodal.

  S netrpělivě očekávaným slibem přišlo také Norsko, které oznámilo, že ukrajinským obráncům ještě letos dodá šest bojových letounů F-16. A americký ministr zahraničí Anthony Blinken krátce poté potvrdil, že první letouny F-16 darované Nizozemskem a Dánskem už jsou na cestě na Ukrajinu a tamější nebe začnou chránit ještě teď v létě.

  Pryč s omezeními, apelují velitelé

  Mezitím skupina respektovaných špičkových amerických generálů ve výslužbě, kteří dříve veleli americkým silám v Evropě, vyzvala alianční lídry, aby s dalšími novými zbraňovými systémy zároveň Ukrajina získala povolení je skutečně používat v boji.

  Poskytnutí řady sofistikovaných zbraní totiž různí dárci dosud spojovali nejčastěji s omezením, že je ukrajinští obránci mohou používat proti ruským cílům výhradně na okupovaném území nebo nejbližších přilehlých regionech.

  „Tohle je víc než samotná letecká síla,“ konstatoval někdejší vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě Phillip Breedlove. Během sledované diskuze prestižního Mitchellova institutu pro letecká studia spolu s kolegy vyzval politické špičky, aby umožnily Ukrajině zasahovat nepřátelské cíle i hluboko na území Ruska.

  Má-li podle něj Ukrajina pokročit v opětovném osvobozování svého území, musí se USA a spojenci přestat nechat odstrašovat obavami z širšího konfliktu s Ruskem a dát k použití zbraní „zelenou“. Jde nejen například o střely ATACMS, ale také dalekonosnou munici, kterou by mohly nést právě letouny F-16.

  Podle dalšího bývalého velitele amerických a spojeneckých sil v Evropě Toda Wolterse je prosazení proaktivnějšího přístupu klíčové. „Po dvou letech skvělého koučování ve všech oblastech jsme v pozici, kdy můžeme využít ofenzivní schopnosti,“ konstatoval Wolters.

  A jakmile Ukrajina znovu převezme iniciativu a osvobozování získá dynamiku, NATO by podle bývalého velitele amerických vzdušných sil v Evropě Jeffreyho Harrigiana mělo být už připraveno „v pozici, kdy se Ukrajina nezvratně stane členem NATO“. Rovněž podle Breedlova spojenci až příliš dlouho zůstávali pouze reaktivní na ruské akce, i když základní vojenská doktrína radí usilovat o iniciativu a udržovat iniciativu.

  Putinovo vítězství by povzbudilo další autoritářské režimy, varovali lídři NATO

  Západní limity, jak může Ukrajina poskytnuté zbraně používat, podle generálů jen vytvořily ruským silám krytí. Limity pro zbraně s dlouhým dosahem proto musí být „zcela odstraněny“ a Ukrajina by měla mít právo zaútočit na „jakékoli ruské síly, materiál nebo infrastrukturu, které by mohly být potenciálně použity proti Ukrajině“.

  A letouny F-16, které jsou považovány za klíčový nástroj pro ukrajinskou obranu, pak mohou zesílit efekt. Rozšíří totiž dosah radarové detekce, varování před hrozbami a situační povědomí. Společně se schopnostmi udeřit těžkými zbraněmi pak mohou narušit ruské pozemní síly a připravit půdu pro průlomy ukrajinské armády.

  Kyjev potřebuje 128 stíhaček

  Nizozemsko, Dánsko, Francie, USA a další země přislíbily Kyjevu dodat dohromady asi stovku letounů, převážně právě strojů F-16. Ukrajinští letci podstupují potřebný výcvik už rok.

  Ukrajinský prezident Zelenskyj ve středu ve Washingtonu zopakoval, že Rusko při útocích na Ukrajině využívá asi 300 letadel. „Potřebujeme minimálně 128 letadel, abychom jim čelili, a tato čísla jsou našim partnerům známá,“ zdůraznil.

  Zelenskyj varoval, že pokud svět ruského diktátora nezastaví na Ukrajině, půjde dále – a Spojené státy by pak musely bránit země NATO, které byly dříve součástí Sovětského svazu nebo byly v jeho sféře vlivu.

  NATO objednalo tisíc raket Stinger, chybí pro obranu několika zemí

  Ve svém projevu v Institutu Ronalda Reagana ukrajinský prezident apeloval na spojence, aby se nebáli „silných rozhodnutí“ bez ohledu na to, jak bude po listopadových prezidentských volbách vypadat americká politika.

  „Všichni čekají na listopad. Američané čekají na listopad, v Evropě, na Blízkém východě, v Pacifiku, celý svět vyhlíží listopad. A popravdě řečeno, (ruský prezident Vladimir) Putin také čeká na listopad,“ řekl Zelenskyj.

  S odkazem na možnost, že v amerických prezidentských volbách má proti současnému prezidentovi Joeu Bidenovi šanci uspět bývalý vládce Bílého domu Donald Trump, který slibuje omezit americkou pomoc Ukrajině, Zelenskyj nicméně připustil, že netuší, jak se po případném zvolení Trump vůči Ukrajině skutečně zachová.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media