natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ukrajinci dostanou v Británii výcvik i výstroj, aby mohli hned na frontu

  13. července 2022  9:11
  Na několika britských základnách začal intenzivní výcvik ukrajinských dobrovolníků. V rozsáhlém programu podpory Kyjevu chtějí Britové vycvičit až 10 tisíc Ukrajinců, kterým zároveň poskytnou výstroj a vybavení, aby se po návratu domů mohli okamžitě zapojit do bojů proti ruským invazním vojskům.  

  Výcvik ukrajinských obránců v Británii | foto: mod.uk

  „Tento nový ambiciózní výcvikový program je další fází podpory, kterou Spojené království poskytuje ozbrojeným silám Ukrajiny v jejich boji proti ruské agresi,“ uvedl britský ministr obrany Ben Wallace.

  Do Británie už před týdnem přicestovala první skupina ukrajinských dobrovolníků, kteří britským výcvikem na ostrovech projdou. Londýn plánuje, že v několika příštích měsících vycvičí až 10 tisíc Ukrajinců.

  Britská armáda vyčlenila pro výcvikový program tisícovku vojáků včetně špičkových instruktorů, kteří několikatýdenní kurzy povedou.

  Výcvik v Británii mají podstoupit především ukrajinští dobrovolníci, kteří nemají žádné nebo naprosto minimální vojenské zkušenosti. Kurzy vycházejí ze základního výcviku britské armády. Účastníci se naučí zacházet se zbraněmi, první pomoc, hlídkování a základní taktiku.

  Kromě toho jim Britové poskytnou výstroj a vybavení, aby se po návratu na Ukrajinu mohli okamžitě zapojit do bojů proti ruským jednotkám v první linii.

  Britská vláda narychlo pořídila útočné pušky „Kalašnikov“. Budoucí ukrajinští obránci tak budou moci cvičit přímo se zbraněmi, které budou v boji nejčastěji používat. Příslušníci Velšské gardy v uplynulých dvou týdnech otestovali přes 2 400 těchto pušek, aby byly pro výcvik v perfektním stavu.

  Britové vybaví každého vycvičeného Ukrajince před návratem domů uniformou, botami, oblečením do chladného a deštivého počasí, ochrannými prostředky včetně přilby a balistické vesty, chrániči očí a uší, osobní lékárničkou a další výstrojí jako je spací pytel nebo polní lopatka.

  Program je součástí balíčku britské pomoci Ukrajině. Dosud Londýn poskytl vybavení a zbraně více než 2,3 miliardy liber. Součástí dodávek bylo také přes 5 tisíc protitankových střel NLAW nebo raketové systémy M270.

  Program navazuje na předchozí výcvikové kurzy, kdy Britové přímo na Ukrajině vycvičit na 22 tisíc Ukrajinců.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media