natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Turecké hvězdy znovu zazáří na ostravském nebi

  15. srpna 2013  6:44
  Po dvou letech se vrátí na ostravské nebe. Vystoupení letecké akrobatické skupiny Turkish Stars bude jedním z hlavních lákadel připravovaných Dnů NATO v Ostravě.  
  Akrobatická skupina Turkish Stars | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
  galerie Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Turecká akrobatická skupina Turkish Stars v Ostravě

  Před dvěma lety uchvátili turečtí letci svým vystoupením desetitisíce lidí. Letecká akrobatická skupina Turkish Stars tehdy na Dnech NATO v Ostravě předvedla ve stíhačkách na nebi efektní představení. V září se do Ostravy chystají znovu.

  Fotografie

  Akrobatická skupina Turkish Stars
  Akrobatická skupina Turkish Stars
  Akrobatická skupina Turkish Stars
  Turecká akrobatická skupina Turkish Stars v Ostravě

  Jejich návrat si po organizátorech největší show svého druhu u nás žádali sami diváci. Ty tehdy nadchla nejen jejich dynamická letová ukázka plná kouřových efektů, ale také strhující originální komentář prokládaný českými frázemi.

  Loni s účastí pořadatelé nebyli úspěšní, ale v programu Turkish Stars pro letošní rok už zastávka v Ostravě nechybí. A vystoupení Türk Yıldızları, jak se skupina v originále nazývá, bude jedním z největších lákadel připravované zářijové akce

  Tým byl zformován v roce 1992. Poprvé se představil pod názvem Turecké hvězdy o rok později.

  Jako jedna z mála skupin využívá ke svým letovým ukázkám nadzvuková bojová letadla, konkrétně obratné stíhače NF-5, které jsou atraktivně stylizované do tureckých národních barev - červené a bílé. Skupina je držitelem unikátního rekordu. V roce 2001 sledoval její vystoupení v ázerbajdžánském Baku jeden milion lidí.

  Schéma prvku nazvaného "In Place Synchro Roll - Low Bom", který předvádí
  Schéma prvku nazvaného "Crossover Brake", který předvádí letecká akrobatická
  Schéma prvku nazvaného "Bowling", který předvádí letecká akrobatická skupina

  Některé prvky, které předvádějí Turkish Stars během svých vystoupení

  Při některých skupinových manévrech jsou od sebe jednotlivé letouny jen zhruba metr a většina prvků sestavy probíhá při rychlostech 370 až 960 kilometrů v hodině.

  "Dosavadní účast tureckých vzdušných sil se nesmazatelně zapsala do paměti návštěvníků Dnů NATO v Ostravě. Je potřeba za toto turecké straně poděkovat a těšit se na letošní představení," uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky organizuje.

  Letošní dvanáctý ročník proběhne 21.- 22. září. Vstup na akci je zdarma. Je o ojedinělou nekomerční přehlídku, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 208 tisíc lidí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu