Pošlete nám střely Patriot, požádalo spojence Turecko

Vydáno 22.11.2012
Turecká vláda pořádala spojence v NATO o rozmístění protiraketových střel Patriot na ochranu před Sýrií, oznámil generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen. Ankara zdůraznila, že zbraňové systémy budou použity pouze pro obranu.  

Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek | foto: Raytheon

"Dostal jsem žádost od turecké vlády požadující rozmístění raket Patriot," oznámil Rasmussen s tím, že Turecko chce posílit svou obranu jihovýchodní hranice se Sýrií. Pomoc spojenců přispěla k uklidnění krize na hranicích, přes kterou nedávno několikrát na turecké územ přilétly ze Sýrie minometné granáty.

Napětí na hranicích

  • Sýrie sestřelila 22. června tureckou stíhačku. Ankara se otevřeně postavila za odchod syrského prezidenta Bašára Asada.
  • Ve středu 3. října zemřelo ve městě Akcakale pět tureckých civilistů a dalších devět bylo zraněno při výbuchu minometného granátu vypáleného ze Sýrie. Situace se opakovala v průběhu října ještě několikrát na dalších místech a turecká armáda vždy odpověděla dělostřeleckou palbou na cíle v Sýrii.
  • Turecký parlament na žádost vlády už 4. října povolil armádě podniknout vojenské operace v Sýrii, pokud to bude nezbytné pro obranu země.
  • Turecké stíhačky donutily 10. října k přistání v Ankaře syrský dopravní letoun, který směřoval z Moskvy do Damašku. Důvodem bylo podezření, že na palubě byly zbraně a zakázané vojenské součástky.
  • Turecko 14. října zakázalo přelety všech syrských letounů nad svým územím. Ankara tak reagovala na podobný krok ze strany Sýrie, která zakázala tureckým civilním letadlům "narušovat syrské území".

Ankara v dopise zdůvodnila, že rozmístění střel patriot bude sloužit pouze k obraně a "v žádném případě je Turecko nepoužije pro vynucení bezletové zóny nad Sýrií nebo k útočným akcím".

Kvůli turecké žádosti se v Bruselu okamžitě sešli velvyslanci všech osmadvaceti členských států, aby rozmístění zbraňových systému posoudili. příští týden se má do Turecka vypravit zvláštní tým expertů, aby posoudil situaci přímo na místě.

"Tento krok zdůrazňuje obavy Ankary, že situace na hranicích by se mohla rychle zhoršit. NATO je zcela odhodlané k odstrašení jakékoli hrozby a k ochraně turecké územní celistvosti" dodal Rasmussen.

Ankara od června upevňuje obranný systém podél hranice se Sýrií protiletadlovými bateriemi a tanky. Podle představitelů Turecka tak budou Patrioty hrát zásadní roli při posílení protivzdušné obrany země.

Rakety by mohlo Turecku poskytnout jen Nizozemsko a Německo, neboť společně s USA jsou jedinými, kdo raketami Patriot v Alianci disponuje.

Spekuluje se, že v případě zapůjčení systému z Německa by společně s raketami bylo v Turecku nasazeno i 170 německých vojáků. Berlín už avizoval, že před tím, než by Německo vůbec mohlo o rozmístění svých systémů uvažovat, muselo by NATO jako celek k tomu vydat jasný mandát.

Rozmístění střel Patriot by podle expertů patrně vedlo k následnému zřízení bezletové zóny nad severní Sýrií. Ankaru trápí hlavně minometné granáty, které dopadají na turecké území, ale také pohyb syrských letounů velmi blízko hranic. Do Turecka už přešlo také na 115 tisíc syrských uprchlíků.

Turecko si v minulosti rozmístění systému Patriot vyžádalo už dvakrát. Pokaždé v souvislosti s válkami v Iráku. Sýrie má k dispozici poměrně "slušný" arzenál balistických raket, které jsou schopné nést i chemické a biologické zbraně.

inc natoaktual.cz