natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armádu trápí závady u terénních vozů Hilux. Výměnu součástek zajistí výrobce

  11. října 2022  13:17
  Za technickými závadami nových armádních vozidel Toyota Hilux jsou špatné vstřikovače a filtry pevných částic. Česká armáda dosud převzala už tisíc těchto vozidel, které u jednotek nahrazují staré automobily UAZ a Land Rover. Závady se objevily asi u 170 vozidel. Rychlou výměnu dílů podle dodavatele zajistí výrobce.  

  Testování vozidel Hilux pro českou armádu | foto: AČR

  Podle mluvčího dodavatelské společnosti Glomex MS Jaroslava Majora za potížemi terénních automobilů Toyota Hilux v české armádě především problémy se vstřikovači a filtry pevných částic.

  Jak dodal, firma se snaží ve spolupráci s Toyotou jako výrobcem o co nejrychlejší výměnu vadných součástek. Většinou v rozmezí jednoho týdne. „Samozřejmě celá operace probíhá na náklady výrobce a je v rámci záručních podmínek,“ uvedl na tiskové konferenci firmy společně s generálním štábem.

  Ministerstvo obrany objednalo celkem 1 200 terénních vozidel Toyota Hilux od firmy Glomex MS za přibližně jednu miliardu korun. U jednotek nahrazují zastaralé vozy UAZ a Land Rover. První nové vozy armáda převzala loni v červenci, nyní už má zhruba tisíc nových automobilů.

  Problémy se vstřikovači a filtry pevných částic se objevily asi u 170 vozidel. Podle Majora jde o vozy z vadné série vyrobené v krátkém období v Jihoafrické republice. Do běžného civilního prodeje v Česku se však vozy s vadnými vstřikovači nedostaly.

  Firma Glomex MS a výrobce nyní jednají o tom, zda bude dvouletá záruční lhůta kvůli potížím prodloužena nebo jestli bude zvolena jiná forma kompenzace.

  Další plánované dodávky vozidel v příštích měsících ohroženy nejsou. Podle Miloslava Muzikanta ze sekce logistiky jich česká armáda nakonec pořídí 1 500. Na nákupy mělo ministerstvo vyčleněno až 2 miliardy korun, ale tato částka podle něj vyčerpána nebude. Cena jednoho vozu Hilux pro českou armádu je zhruba 860 tisíc korun.

  Na technické problémy s provozem nových vozidel před časem upozornil pořad Reportéři ČT. Závada se vadných kusů začala obvykle projevovat po šesti tisících najetých kilometrech.

  Problémy s provozem vozidel Hilux se dostaly i na nedávné jednání sněmovního Výboru pro obranu. Náměstek pro vyzbrojování Lubor Koudelka na něm v září poslance informoval, že armáda tehdy evidovala celkem 246 závad, z toho 170 jich bylo v rámci reklamačního řízení odstraněno.

  Ministerstvo obrany nyní podle Koudelky době řeší servisní smlouvu, kterou by chtělo uzavřít do konce tohoto roku, aby tato navázala na dvouletou reklamační lhůtu, která u vozidel běží.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media