natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda vyslala do tornádem zničených míst 150 vojáků, další mají pohotovost

  25. června 2021  9:10,  aktualizováno  17:41
  Armáda od pátečního rána nasadila do tornádem a silnou bouří zasaženého Hodonínska zatím jeden ženijní odřad. Dalších 150 vojáků vyslala v poledne. Velení rovněž aktivovalo pro případné nasazení 7. mechanizovanou brigádu z Hranic, která je postiženým místům nejblíže.  

  Těžká armádní technika míří do bouří postižené oblasti Hodonínska (25. června 2021) | foto: Armáda ČR

  Ženijní jednotku vyslala armáda v pátek ráno na žádost jihomoravského hejtmana Jan Grolicha (KDU-ČSL). Ten požádal o dva odřady s tím, že hasiči zasahují v postižené oblasti si vyžádali zatím přímo na místě pouze jeden.

  Podle ministra vnitra Jana Hamáčka bylo od rána v terénu zatím 20 vojáků, dalších 150 pak bylo připraveno okamžitě vyrazit. V poledne pak armáda potvrdila, že hasičům v postižených vesnicích pomůže 150 vojáků ze 74. mechanizovaného praporu z Bučovic. Posílí ženisty, kteří už jsou na místě.

  Druhý ženijní odřad se mezitím přesunul z Bechyně do Olomouce, aby byl pro případné nasazení blíže. Každý odřad představuje 15 kusů těžké techniky, která má být nasazena k odklízení trosek a terénním pracím. Jde o buldozery, bagry, nákladní automobily.

  „Je mi moc líto obyvatel postižených oblastí, kteří na vlastní kůži zažili to, co jsme dosud znali jen z televize. Armáda je v akci, stejně jako ostatní záchranné složky,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). 

  Na místě je podle něj vyprošťovací technika s obsluhou. „Řídíme se požadavky hasičského záchranného sboru, další vojáci jsou připraveni vyrazit,“ dodal.

  Břeclavskem a Hodonínskem se ve čtvrtek večer prohnala mimořádně silná bouře s krupobitím a místy i vzdušným vírem - tornádem, které v řadě obcí zanechalo katastrofickou spoušť. Zraněno bylo přes 100 lidí a nejméně pět lidí přišlo o život.

  Podle mluvčí Generálního štábu Magdaleny Dvořákové o další pomoc zatím armáda požádána nebyla, nicméně velení uvedlo do pohotovosti 7. mechanizovanou brigádu z Hranic, která je pro případné nasazení většího počtu vojáků z armádních jednotek nejblíže. Právě 74. mechanizovaný prapor z Bučovic pod brigádu spadá.

  Okamžité vyslání vojáků je možné podle zákona, který umožňuje jejich využití při zvládání živelných pohrom. Nasazeni mohou být po vyžádání integrovaným záchranným systémem a souhlasu náčelníka Generálního štábu. Pomoc vojáků při likvidaci následků pohromy musí odsouhlasit vláda a ministerstvo obrany je mluvčího Jana Pejška připraveno takový návrh do vlády podat.

  Hrad posílá vojáky Hradní stráže

  Do zasažené oblasti posílá část vojáků také posádka Hradní stráže. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Prezident republiky Miloš Zeman v pátek dne 25. června 2021 rozhodl o vyslání vojáků Hradní stráže do oblasti postižené náhlou přírodní katastrofou, aby zde pomohli občanům s odstraňováním následků řádění přírodního živlu.“

  Dopoledne jich mělo z Prahy vyrazit zatím 11.

  Už ve čtvrtek prezident Miloš Zeman poděkoval IZS za pomoc, zasaženým lidem vyjádřil účast.

  „Prezident republiky vyslovuje nesmírnou lítost nad ztrátou lidských životů, vyjadřuje hlubokou soustrast pozůstalým po obětech, přeje brzké uzdravení zraněným a vyjadřuje solidaritu s občany, kteří následkům přírodní katastrofy čelí,“ dodal hradní mluvčí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media