Američané dočasně nasazují protiraketový systém THAAD v Rumunsku

20. května 2019  19:33
Americká armáda na žádost NATO rozmísťuje v Rumunsku baterii protiraketového systému THAAD. Nasazení zhruba stovky vojáků z texaského Fort Hood je ale jen dočasné, zhruba na tři měsíce kvůli plánovanému vylepšení základny protiraketové obrany Aliance v rumunském Deveselu.  
Američtí vojáci vykládají odpalovače střel systému THAAD na letecké základně Mihaila Kogalniceanu v Rumunsku | foto: DVIDS

„Jednotka THAAD bude pod operační kontrolou NATO a plnou politickou kontrolou Severoatlantické rady. Zůstane nasazena do doby, než bude základna opět on-line. Očekává se, že potrvá několik týdnů,“ uvedla bruselská centrála Aliance.

Základna v rumunském Deveselu (Aegis Ashore) vybavená antiraketami k ničení balistických střel a radarová základna v Turecku jsou součástí protiraketového deštníku NATO, který má chránit území členských států. Aliance nyní připravuje její pravidelnou a dlouho plánovanou technickou odstávku s modernizací systémů.

Americké velení počítá s nasazením stovky svých vojáků a baterie protiraketových střel zhruba na tři měsíce. „THAAD lze jednoduše integrovat do prostředí NATO a rychle nasadit pro společné operace protiraketové obrany, zatímco bude systém modernizován,“ uvedl velitel americké jednotky Joshua St. John. Upozornil, že k rozkaz k 6 tisíc kilometrů dlouhému přesunu do Evropy zastihl jeho jednotku přímo během cvičení v Novém Mexiku.

Systém THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) je určený primárně k ochraně jednotek na bojišti před balistickými střelami. Ty ničí kinetickou silou v poslední fázi letu. Američané systém před časem rozmístili v Jižní Koreji v reakci na jaderné a raketové testy severokorejského režimu. Prvním operačním nasazením ale prošel v roce 2013 při stejné hrozbě, když systém Američané nasadili na ochranu základny na ostrově Guam.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.