natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Specialisté z Těchonína vytvořili návody, jak používat ochranné pomůcky

  15. dubna 2020  16:12
  Armádní experti z odboru biologické ochrany sestavili sadu praktických a názorných návodů, jak by lidé měli správně používat ochranné pomůcky proti koronavirové nákaze. Jsou určeny pro veřejnost i odborníky včetně lékařů nebo ošetřovatelů.  

  Speciální armádní nemocnice v Těchoníně | foto: AČR

  Jde o názorné návody s fotografiemi a popisy, které lze stáhnout ze stránek ministerstva obrany a vytisknout.

  „Vytvořili osm praktických návodů na používání čtyř druhů ochranných pomůcek proti nákaze covid-19,“ uvedla Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví. Návody teď armáda distribuuje do civilních zdravotnických zařízení nebo je na požádání zasílá elektronicky.

  Specialisté z armádní nemocnice pro vysoce nakažlivé nemoci v Těchoníně na Orlickoústecku během uplynulých týdnů už intenzivně proškolili více než tisícovku lékařů, zdravotních sester, sanitářů, uklízeček a technického personálu civilních nemocnic po celé republice.

  Protiepidemická opatření konzultovali v nemocnicích v Praze, Hradci Králové, Olomouci, Šumperku, Litomyšli, Jičíně a v dalších městech. „Jejich snahou je předat své znalosti kolegům, kteří nejsou na pandemické situace systematicky připravováni,“ dodala Ferkálová.

  Unikátní armádní nemocnice v Těchoníně funguje od roku 2001. Je ve stálé pohotovosti. Je schopná přijmout až 150 pacientů s nakažlivým onemocněním. Primárně je určena pro zajištění biologické ochrany, izolace a léčbu osob se zvláště nebezpečnými infekcemi. V areálu probíhají specializovaná vyšetření vojáků, kteří se vracejí ze zahraničních operací.

  Při rozkazu k aktivaci je armáda schopná spustit nemocnici do plného provozu do dvanácti hodin. Vláda zatím o její aktivaci nerozhodla. Zařízení si ponechává v rezervě pro případ, se kvůli šíření nového koronaviru vyčerpá kapacita infekčních lůžek v běžných nemocnicích.

  Centrum v Těchoníně má i tak neustále připravené lůžka intenzivní péče, standardní lůžka a karanténní lůžka. Unikátnost armádní nemocnice spočívá především v tom, že z jejího objektu prakticky nic nevychází ven – ani vzduch, ani voda. Viry nebo jiné látky od nakažených pacientů tak nemají šanci se šířit do okolního prostředí mimo uzavřenou nemocnici. O filtrování vody i vzduchu se starají moderní technologie.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media