Jde o názorné návody s fotografiemi a popisy, které lze stáhnout ze stránek ministerstva obrany a vytisknout.
„Vytvořili osm praktických návodů na používání čtyř druhů ochranných pomůcek proti nákaze covid-19,“ uvedla Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví. Návody teď armáda distribuuje do civilních zdravotnických zařízení nebo je na požádání zasílá elektronicky.
Specialisté z armádní nemocnice pro vysoce nakažlivé nemoci v Těchoníně na Orlickoústecku během uplynulých týdnů už intenzivně proškolili více než tisícovku lékařů, zdravotních sester, sanitářů, uklízeček a technického personálu civilních nemocnic po celé republice.
Protiepidemická opatření konzultovali v nemocnicích v Praze, Hradci Králové, Olomouci, Šumperku, Litomyšli, Jičíně a v dalších městech. „Jejich snahou je předat své znalosti kolegům, kteří nejsou na pandemické situace systematicky připravováni,“ dodala Ferkálová.
Unikátní armádní nemocnice v Těchoníně funguje od roku 2001. Je ve stálé pohotovosti. Je schopná přijmout až 150 pacientů s nakažlivým onemocněním. Primárně je určena pro zajištění biologické ochrany, izolace a léčbu osob se zvláště nebezpečnými infekcemi. V areálu probíhají specializovaná vyšetření vojáků, kteří se vracejí ze zahraničních operací.
Při rozkazu k aktivaci je armáda schopná spustit nemocnici do plného provozu do dvanácti hodin. Vláda zatím o její aktivaci nerozhodla. Zařízení si ponechává v rezervě pro případ, se kvůli šíření nového koronaviru vyčerpá kapacita infekčních lůžek v běžných nemocnicích.
Centrum v Těchoníně má i tak neustále připravené lůžka intenzivní péče, standardní lůžka a karanténní lůžka. Unikátnost armádní nemocnice spočívá především v tom, že z jejího objektu prakticky nic nevychází ven – ani vzduch, ani voda. Viry nebo jiné látky od nakažených pacientů tak nemají šanci se šířit do okolního prostředí mimo uzavřenou nemocnici. O filtrování vody i vzduchu se starají moderní technologie.