Specialisté z Těchonína vytvořili návody, jak používat ochranné pomůcky

15. dubna 2020  16:12
Armádní experti z odboru biologické ochrany sestavili sadu praktických a názorných návodů, jak by lidé měli správně používat ochranné pomůcky proti koronavirové nákaze. Jsou určeny pro veřejnost i odborníky včetně lékařů nebo ošetřovatelů.  
Speciální armádní nemocnice v Těchoníně | foto: AČR

Jde o názorné návody s fotografiemi a popisy, které lze stáhnout ze stránek ministerstva obrany a vytisknout.

„Vytvořili osm praktických návodů na používání čtyř druhů ochranných pomůcek proti nákaze covid-19,“ uvedla Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví. Návody teď armáda distribuuje do civilních zdravotnických zařízení nebo je na požádání zasílá elektronicky.

Specialisté z armádní nemocnice pro vysoce nakažlivé nemoci v Těchoníně na Orlickoústecku během uplynulých týdnů už intenzivně proškolili více než tisícovku lékařů, zdravotních sester, sanitářů, uklízeček a technického personálu civilních nemocnic po celé republice.

Protiepidemická opatření konzultovali v nemocnicích v Praze, Hradci Králové, Olomouci, Šumperku, Litomyšli, Jičíně a v dalších městech. „Jejich snahou je předat své znalosti kolegům, kteří nejsou na pandemické situace systematicky připravováni,“ dodala Ferkálová.

Unikátní armádní nemocnice v Těchoníně funguje od roku 2001. Je ve stálé pohotovosti. Je schopná přijmout až 150 pacientů s nakažlivým onemocněním. Primárně je určena pro zajištění biologické ochrany, izolace a léčbu osob se zvláště nebezpečnými infekcemi. V areálu probíhají specializovaná vyšetření vojáků, kteří se vracejí ze zahraničních operací.

Při rozkazu k aktivaci je armáda schopná spustit nemocnici do plného provozu do dvanácti hodin. Vláda zatím o její aktivaci nerozhodla. Zařízení si ponechává v rezervě pro případ, se kvůli šíření nového koronaviru vyčerpá kapacita infekčních lůžek v běžných nemocnicích.

Centrum v Těchoníně má i tak neustále připravené lůžka intenzivní péče, standardní lůžka a karanténní lůžka. Unikátnost armádní nemocnice spočívá především v tom, že z jejího objektu prakticky nic nevychází ven – ani vzduch, ani voda. Viry nebo jiné látky od nakažených pacientů tak nemají šanci se šířit do okolního prostředí mimo uzavřenou nemocnici. O filtrování vody i vzduchu se starají moderní technologie.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.