Společný podnik českých a německých zbrojařů ponese jméno Tatra

Vydáno 26.11.2020
Společný podnik české společnosti Czechoslovak Group (CSG) s německým zbrojařským gigantem Rheinmetall bude sídlit v kopřivnické automobilce Tatra. A legendární značku bude mít i v názvu. Strategický projekt se bude věnovat vývoji a výrobě taktických vojenských vozidel.  

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného praporu | foto: Radek Hampl, 71.mpr

Obě společnosti založí společný podnik, který ve svém názvu ponese jméno české firmy Tatra. Sídlit bude v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji přímo v areálu firmy Tatra, který patří do portfolia holdingu CSG. Vznik nové firmy by měl přinést také nová kvalifikovaná pracovní místa.

„V Moravskoslezském kraji vznikne nový strategický podnik, který nebude žádnou montovnou, ale vývojářem i výrobcem moderních obranných technologií,“ uvedl mediální zástupce CSG Andrej Čírtek.

Zástupci obou firem už ve středu na Pražském hradě podepsali memorandum o porozumění v oblasti taktických vojenských vozidel. Podpisu byl přítomen prezident Miloš Zeman. Podrobnosti spolupráce ale zveřejnila společnost CSG až dnes.

Maďarsko vybralo nové pásové obrněnce. Koupí 218 vozidel Lynx

Rheinmetall patří mezi největší evropské zbrojní firmy. V Česku se uchází o zakázku na výrobu 210 pásových bojových vozidel pěchoty za 50 miliard korun. Podobnou zakázku nedávno firma vyhrála v Maďarsku, kde bude vyrábět pásové obrněnce Lynx. Právě na země Visegrádu - ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko) se chtějí obě firmy při spolupráci zaměřit.

Nové strategické partnerství má umožnit transfer obranných technologií mezi Německem a Českou republikou. CSG bude působit jako partner v

projektech Rheinmetallu spolu s desítkami dalších českých společností obranného průmyslu, které jsou zapojeny do dodavatelského řetězce Rheinmetallu.

Společně chtějí v Kopřivnici vyvíjet a vyrábět nové varianty vojenských taktických vozidel a získávat exportní zakázky.

„Na spolupráci s Rheinmetallem se těšíme a věříme, že se představuje významný milník v modernizaci ozbrojených sil a domácího průmyslu v České republice,“ uvedl ředitel CSG Michal Strnad.

Podle předsedy představenstva Rheinmetallu Armina Pappergera se CSG může zapojit do stávajícího globálního dodavatelského řetězce pro široké spektrum obranných produktů německé firmy. „Pro Rheinmetall je to klíčový vztah,“ řekl.

Čírtek poznamenal, že dojednané partnerství není závislé na domácích projektech a zakázkách, ale má dlouhodobý potenciál, protože výrobní kapacity Rheinmetallu jsou vytížené a potřebuje kvalitní české dodavatele.

„Rheinmetall a CSG jsou připraveny ve společném podniku investovat do rozvoje výrobních kapacit i vývoje nových technologií,“ podotkl s tím, že prvním krokem v rámci společného podniku bude přenesení výroby technických skupin a podskupin pozemní techniky v rámci projektů, na kterých Rheinmetall už aktuálně pracuje.

natoaktual.cz