natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Taliban krvácí, přišel o tuny heroinu a miliony dolarů za jeho prodej

  15. října 2011  8:17
  Drogový obchod povstalců Talibanu v Afghánistánu dostal tvrdou ránu. Mezinárodním jednotkám se podařilo v provincii Hílmand na jihu země vypátrat několik velkých drogových laboratoří a zničit tuny opia i hotového heroinu za desítky milionů dolarů. Produkce opia však v Afghánistánu meziročně opět vzrostla.  

  Makové pole v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Je to paradox. Zatímco ještě před deseti lety Taliban proti drogám tvrdě bojoval, poslední roky je opium a z něj vyráběný heroin hlavním zdrojem příjmů radikálních islamistů a povstaleckých skupin, ze kterých financují své útoky proti zahraničním i vládním jednotkám.

  A v tomhle "byznysu" rozhodně nejde o drobné. Za poslední měsíc mezinárodní jednotky pod velením NATO a zvláštní protidrogové oddíly afghánské policie připravily povstalce o doposud největší zásilky drog, které měly být propašovány z Afghánistánu.

  Máku je opět více
  Produkce máku a potažmo opia v Afghánistánu podle zvláštní zprávy Úřadu OSN proti drogám a zločinu (UNODC) meziročně vzrostla o 7 procent. Oseto mákem je letos 131 tisíc hektarů, což může vést k rekordním ziskům. Celkově jde v afghánském drogovém byznysu až o 1,4 miliardy dolarů - od výkupu surového opia, přes laboratoře a pašeráky až po překupníky a pěšáky, který heroin prodávají na ulicích. Odhaduje se, že Taliban získá až deset procent.

  Loňská špatná úroda vyšroubovala cena na maximum. OSN dohaduje, že by v Afghánistánu letos mělo být vyprodukováno až 5 800 tun opia, loni to bylo jen 3 600 tun. Více jak tři čtvrtiny opia jsou vyprodukovány v jižních provinciích Hílmand, Kandahár, Dájkundí a Zábul. Tedy nejnebezpečnější části země. Zbytek pak na západě v provinciích Faráh, Bádghís a Nímróz.

  "Dokázali jsme zabavit velké množství heroinu a morfinu a přitom byli zabiti dva povstalci," komentoval poslední akce generál Mohammad Baz Ahmadí, náměstek afghánského ministra vnitra pro boj s drogami.

  Podle něj přišel Taliban v Hílmandu během několika posledních razií o 14 tun opia, 12 tun morfia, 430 kilogramů heroinu a 15 tun hašiše. Odhadem by tahle směsice mohla povstalcům vynést až 47 milionů amerických dolarů.

  A to ve výčtu není započítán "kapitální úlovek" britských jednotek, které díky speciálně vybaveným průzkumným vrtulníkům SeaKing, jenž odposlouchávají komunikaci povstalců a jsou schopny skrytě z velkých výšek detailně sledovat podezřelé aktivity, před několika dny v Hílmandu odhalily a zadržely pašeráky s více jak tunou "bělostného prášku".

  Vysychají povstalcům finanční zdroje?
  Taliban tak dostal tvrdou ránu. Utržené peníze z drogového obchodu mu totiž podle expertů budou v následujících zimních měsících citelně chybět. Jako každý rok bude chtít své bojovníky v odlehlých horských oblastech sousedního Pákistánu opět dozbrojit a naplánovat svou tradiční jarní ofenzívu.

  "Naruší to schopnost nepřátel financovat další útoky," předpokládá šéf společných operací na velitelství ISAF James B. Laster. Jestli bude tento předpoklad správný se ale ukáže až příští rok. Hned jak roztaje sníh a Taliban vyšle své oddané zpátky do boje.

  Odhaduje se, že Taliban může z drogového byznysu inkasovat až 300 milionů dolarů ročně. Velkou zásluhu na potírání drogového obchodu lze přitom konečně připsat ke cti samotným Afgháncům. Zvláště pak nově zformované a pod zahraničním vedením pečlivě vycvičené protidrogové policii a jejím zvláštním jednotkám s označením Special Interdiction Vemte.

  "Za poslední rok tyto jednotky razantně zvýšily své operační schopnosti," konstatoval viceadmirál Tony Johnstone-Burt, ředitel sekce pro boj proti drogám a organizovanému zločinu mezinárodních sil v Afghánistánu. "Jejich zpravodajské jednotky se teď zaměřují na stíhání klíčových hráčů v hlavních skupinách obchodujících s drogami, zločinecké sítě a afghánskou mafii, spíše než na obyčejné drogové pěšáky," dodal.

  Afghánské úřady se pod tlakem rozhoupaly
  A zdá se, že první úspěchy přináší i cílený mezinárodní tlak na afghánskou vládu a úřady, aby s drogovým obchodem zatočily. Mužem číslo jedna afghánské vlády pro potírání drog je Zarar Mokbel Osmaní, který za významné podpory Západu rozšiřuje zbrusu novou národní strategii napříč jednotlivými ministerstvy.

  Drogy pro Evropu
  Až polovina produkce heroinu z Afghánistánu končí na ruském trhu a ve zbytku Evropy. Afghánistán je největším světovým vývozcem opia. Až 90 procent pochází právě odsud. Podle zprávy OSN při rekordní úrodě v roce 2007 získali drogoví šéfové v Afghánistánu neuvěřitelných 6 700 tun opia, ze kterých lze vyrobit až 670 tun heroinu.

  Drogy totiž v Afghánistánu tvoří pomyslný začarovaný kruh zasahující do všech sfér. Zdravotnictví tak pracuje na budování protidrogových center pro léčbu závislých, školství zase na prevenci. Ministerstvo vnitra zase začíná důsledně prosazovat přísná protidrogová opatření.

  Hodně pilná je také afghánská justice. V metropoli Kábulu už funguje zvláštní soudní dvůr určený výhradně obchodníky s drogami. Za poslední rok soud poslal do vězení za výrobu drog nebo obchod s nimi na 600 lidí. Každý s odsouzených stráví za mřížemi v průměru 18 let.

  Místo máku šafrán nebo granátová jablka
  Zvláštní pozornost věnují západní poradci a afghánské úřady obyčejným farmářům - pěstitelům máku, kteří jsou tím prvním stupínkem v dlouhém řetězci obchodu s drogami. Právě z jejich makových polí putují k obchodníkům tuny surového opia pro výrobu heroinu. Právě oni dosud raději pěstovali nenáročný mák místo jiných plodin, protože měli zaručen jistý odbyt a služnou obživu pro své rodiny. Za surové opium inkasovali nepoměrně víc, než například za pšenici. Navíc cena opia od roku 2010 podle údajů OSN vzrostla o 40 procent.

  Národní strategie však už počítá se zajištění alternativních způsobů obživy pro farmáře, které dosud živil drogový byznys. A stále více jich přechází na "nové plodiny". Například v provincii Herát se daří pěstitelům šafránu. Neklidný Kandahár se zase úspěšně vrací k tradičnímu pěstování granátových jablek.

  Vlajkovou lodí se stala provincie Hílmand, tradiční bašta Talibanu a drog. Jen letos tam přešlo na pěstování jiných plodin více než 40 tisíc farmářů. "Pěstování máku setého v Hílmandu se za poslední tři roky snížilo o 39 procent," konstatoval Johnstone-Burt.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media