natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Tajemní lovci pašeráků se poprvé předvedou české veřejnosti

  18. srpna 2011  10:02
  Půjde o unikátní premiéru. Návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě se představí elitní zásahová jednotka ZUZ německé celní správy. Ta je ve světě považována za špičku mezi útvary zvláštního určení.  
  Zásahová jednotka Zentrale Unterstützungsgruppe Zoll (ZUZ) se v Česku představí vůbec poprvé. Podle dostupných informací by se navíc mělo jednat o vůbec první vystoupení této skupiny na akci pro veřejnost mimo Německo.

  "Jde opravdu o obrovskou poctu pro Dny NATO v Ostravě," řekl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které akci na ostravském letišti organizuje. Vyjednávání o účasti elitní jednotky na největší přehlídce svého druhu v Česku trvalo tři roky.

  Dny NATO v Ostravě
  Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Vstup na akci je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí. Mezi největší lákadla patřil americký strategický bombardér B-52H Stratofortress, který by měl být k vidění i letos.
  www.natodays.cz

  ZUZ byla jako zásahová jednotka založena v druhé polovině devadesátých let v reakci na zvyšující se násilí proti příslušníkům celní správy. Jejím hlavním úkolem je ochrana agentů, kteří by samostatně byli vystaveni příliš velkému ohrožení. Zaměřují se ale též na zatýkání nebezpečných pašeráků, poskytují svým kolegům speciální vybavení či taktické zkušenosti při zásazích. Stejně jako jiné speciální jednotky, i členové ZUZ musí projít tvrdým výcvikem, při kterém získají vědomosti i z právních, psychologických, taktických či technických oblastí.

  Příslušníci ZUZ se představí návštěvníkům na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě v dynamické ukázce společně se svými českými kolegy ze speciální jednotky SON (Skupina operativního nasazení). Podle organizátorů půjde o prestižní setkání. Spolu s německou a českou speciální zásahovou jednotkou bude Ostravsko totiž hostit rovněž jejich slovenské kolegy.

  "Předběžně můžeme potvrdit, že v programu akce počítáme s celkem čtyřmi ukázkami, nyní probíhají intenzivní jednání a upřesňování zapojení jednotlivých elitních skupin," konstatoval Pavlačík.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media