natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Putinovo vítězství by povzbudilo další autoritářské režimy, varovali lídři NATO

  10. července 2024  8:08
  Válka Ruska proti Ukrajině je největší bezpečnostní krizí za poslední generace a vítězství ruského vládce Vladimira Putina by povzbudilo další autoritářské režimy v Íránu, Severní Koreji nebo Číně. „To nesmíme dopustit,“ shodli se na úvod washingtonského summitu lídři NATO.  

  Summit NATO ve Washingtonu. Slavnostní ceremonie k 75. výročí vzniku Aliance v Mellon Auditorium, kde byla v roce 1949 dvanácti státy podepsána Severoatlantická smlouva. | foto: NATO Photos

  „S agresivním Ruskem jako sousedem neexistují žádné bezplatné možnosti. Ve válce neexistují možnosti bez rizika. Největší náklady a největší riziko hrozí v případě, že Rusko na Ukrajině zvítězí,“ varoval šéf NATO Jens Stoltenberg na úvod třídenního vrcholného summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu.

  Summit NATO: Odstrašení Ruska, pomoc Ukrajině a globální spojenectví

  V projevu v Mellon Auditorium, kde byla v roce 1949 dvanácti státy podepsána Severoatlantická smlouva a stvrzeno založení NATO, označil ruskou válku na Ukrajině za největší bezpečnostní krizí za poslední generace.

  Stoltenberg v projevu k připomenutí 75 let od vzniku Aliance zdůraznil, že NATO je „nejen nejúspěšnější a nejsilnější, ale také nejdéle trvající aliancí v historii“. Připustil, že trvalý úspěch NATO nebyl nikdy samozřejmý, ale je spíše „výsledkem promyšlených voleb a obtížných rozhodnutí“ – od vytvoření NATO po jednání o kontrole zbrojení a od rozšíření NATO na konci studené války až po současnou podporu Ukrajině.

  Ta podle jeho slov tváří v tvář ruské agresi prokázala pozoruhodnou odvahu. „Nyní je čas postavit se za svobodu a demokracii; tím místem je Ukrajina,“ řekl.

  Podle amerického prezidenta Joea Bidena, který lídry 32 členských zemí a dalších desítek partnerských států hostí, vyžaduje tento okamžik kolektivní sílu. Američané si jsou podle jeho slov velmi dobře vědomi, že veškerého pokroku za posledních 75 let dosáhli díky ochrannému štítu NATO.

  Biden varoval, že autokraté chtějí zvrátit globální řád a teroristické skupiny pokračují ve vymýšlení zlých plánů, které mají způsobit chaos a utrpení. „V Evropě pokračuje Putinova útočná válka proti Ukrajině. A Putin nechce nic méně než totální podrobení Ukrajiny; ukončit ukrajinskou demokracii; zničit ukrajinskou kulturu; a vymazat Ukrajinu z mapy,“ prohlásil.

  Všichni podle něj ví, že se Putin na Ukrajině nezastaví. „Ale nenechte se mýlit, Ukrajina může a zastaví Putina, zejména s naší plnou, kolektivní podporou. A naši plnou podporu má,“ dodal za potlesku zaplněného sálu.

  Na konci ceremoniálu Biden předal Stoltenbergovi nejvyšší americké civilní vyznamenání - Prezidentskou medaili svobody. Jako uznání za jeho desetiletou službu v čele Aliance.

  Stoltenberg v projevu připomněl rozšíření NATO o postkomunistické státy střední a východní Evropy v roce 1999 a pak v dalších letech vzpomněl i někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla a také vůdce polské Solidarity Lecha Walesu. „Tehdejší rozšíření NATO nebylo jednoduchým rozhodnutím, ale bylo rozhodnutím, které sjednotilo Evropu způsobem dříve nepředstavitelným,“ dodal. Za Česko se zahajovací akce summitu zúčastnil prezident Petr Pavel.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media