NATO vyzývá Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu

11. října 2019  15:56
Severoatlantická aliance sice uznává, že má Turecko v souvislosti se situací v sousední Sýrii legitimní bezpečnostní obavy, ve vojenské ofenzívě proti syrským Kurdům ale očekává od Ankary zdrženlivost. Ankara chce naopak od spojenců jasnou podporu.  
Šéf NATO Jens Stoltenberg a turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu | foto: NATO Photos

„Ačkoliv má Turecko legitimní bezpečnostní obavy, očekáváme, že bude jednat zdrženlivě,“ prohlásil Stoltenberg. Aliance i Turecko podle jeho slov mají společného nepřítele a tím je takzvaný Islámský stát (Da’esh).

Šéf NATO se v Ankaře setkal s tureckým prezidentem Erdoganem i šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavuşogluem. Ten uvedl, že by spojenci měli Turecku naopak jasně projevit solidaritu a podporu.

„Uznáváte, že se jedná o legitimní boj, ale na druhé straně zde máte teroristickou organizaci. Možná jste jim dali zbraně a vybavili je, ale to není náš problém, je to vaše pokrytectví. Na jedné straně berete na vědomí naše obavy a na druhé straně tuto operaci neschvalujete,“ prohlásil Çavuşoglu.

Turecko ve středu začalo s rozsáhlou vojenskou ofenzívou na severu Sýrie, jejímž cílem má být podle Ankary vytvoření bezpečné zóny podél hranice, do níž se budou moci vrátit až dva miliony syrských uprchlíků. Turecká armáda útočí na pozice syrských kurdských milicí YPG, které s podporou USA a Západu donedávna v této oblasti bojovali proti Islámského státu. Turecko ale příslušníky milicí YPG označuje za teroristy.

Máte velkou moc i odpovědnost, varoval Stoltenberg

Ankara vojenskou operaci, už třetí v posledních letech, zdůvodňuje bezpečnostní hrozbou, kterou podle ní znamená přítomnost YPG u hranic Turecka představuje. Postup ale vyvolal ostrou kritiku řady zemí, včetně tureckých spojenců z NATO.

Kurdům jsme pomáhali a teď je necháme bombardovat, kritizují experti

Stoltenberg zopakoval v Ankaře výzvy, aby údery turecké armády byly cílené a přiměřené. Varoval před situací, že se na svobodu dostanou tisíce bojovníků Islámského státu, které dosud milice YPG zadržovaly ve věznicích. „Zisky“ široké mezinárodní koalice z boje proti islamistům podle jeho slov nesmí turecká operace ohrozit.

„Uvězněným teroristům Da’esh nesmí být dovoleno uniknout,“ varoval pak během návštěvy Turecka šéf NATO Jens Stoltenberg.

V dlouhodobějším horizontu pak podle Stoltenberga musí mezinárodní společenství najít koordinované a udržitelné řešení, jak se vypořádat se zahraničními bojovníky islamistů.

„Turecko v tomto velkém regionu představuje velkou moc. A s velkou mocí přichází velká odpovědnost,“ řekl Stoltenberg.

Proti turecké operace ohradila Evropská unie i země jako Británie, Polsko, Itálie, Nizozemsko ale také Česká republika. Například řecký premiér Kyriakos Mitsotakis po čtvrteční schůzce se Stoltenbergem akci odsoudil jako jednostrannou vojenskou operaci. „Jsme plně na straně Evropské unie, sdílíme stejné názory: je jasné, že řešení v Sýrii musí být politické a jakékoli jednostranné vojenské akce v tomto nepomohou. Vlastně naopak,“ prohlásil.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.