„Spojenci blahopřejí generálnímu tajemníkovi a mají plnou důvěru v jeho schopnost pokračovat v oddané činnosti při adaptaci NATO bezpečnostním výzvám 21. století,“ uvedla v prohlášení po svém jednání Severoatlantická rada.
Generální tajemník NATO
|
Stoltenberg je v čele Aliance od 1. října 2014. Rada mu prodloužila mandát do 30. září 2020. Už před jednáním Severoatlantické rady některé členské země jako Německo avizovaly, že se osvědčil a mě by setrvat.
„Spojené státy oceňují generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga za vynikající službu a s potěšením se připojili k ostatním 28 spojencům při podpoře prodloužení jeho mandátu... byl silným vůdcem, který podnítil Alianci ke změnám v mnoha směrech,“ uvedla v prohlášení mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová.
Stoltenberg se narodil 16. března 1959 v Oslo. Vystudoval ekonomiku na Univerzitě v Oslu. Už před příchodem do čela Aliance platil za zkušeného politika z „politické“ rodiny. Jeho otec Thorvald Stoltenberg je považován za prominentního politika a působil jako ministr zahraničních věcí a vyjednávačem OSN pro Bosnu. Matka Karin Stoltenbergová byla státní tajemnicí a teta Marianne Heibergová se zase účastnila diplomatických rozhovorů, které později v roce 1993 vedly k mírové dohodě Izraelem a Palestinou.
Samotný Jens byl předsedou Norské dělnické strany. Působil jako ministr průmyslu i financí. Premiérem byl poprvé v letech 2000 až 2001 a pak znovu od roku 2005.
Jeho kritici rádi zdůrazňují „hříchy z mládí“, kdy se ovlivněn příznivci marxisticko-leninské skupiny Rudá mládež v 70. letech minulého století podílel na násilných protestech proti válce ve Vietnamu.