natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO objednalo tisíc raket Stinger, chybí pro obranu několika zemí

  10. července 2024  10:27
  Alianční agentura NSPA podepsala na okraj summitu NATO ve Washingtonu smlouvu na dodávky raket Stinger v hodnotě téměř 700 milionů dolarů. Koncovými uživateli budou Itálie, Německo a Nizozemsko. Právě tyto přenosné protivzdušné systémy byly jednou z prvních zbraní, které spojenci začali dodávat ukrajinským obráncům při ruské invazi a nyní ve výzbroji scházejí.  

  Protivzdušný systém Stinger. | foto: DVIDS

  Alianční vyzbrojovací agentura NSPA uzavřela s americkým výrobcem víceletý kontrakt za 700 milionů dolarů. Itálie, Německo a Nizozemsko by v příštích letech měly obdržet zásilky 940 raket Stinger FIM-92.

  Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga jde o jeden výsledků snahy, aby každá spojenecká země zvyšovala výrobní kapacity obranného průmyslu.

  Přenosný raketový systém země-vzduch Stinger je určen k ničení celé řady vzdušných cílů na krátkou vzdálenost, od malých bezpilotních letounů přes vrtulníky až po nízko letící proudové stroje. Střely mohou vojáci odpalovat přímo z ramene nebo lze systém instalovat například na vozidla.

  Systém vyráběný společností Raytheon byl přitom jednou z prvních zbraní, které spojenci v čele s USA dodali na Ukrajinu po ruské invazi v roce 2022.

  Nyní ovšem patří mezi celou řadu zbraňových systémů, které země během posledních dvou let ze svých zásob prakticky všechny poslaly ukrajinským obránců. To ovšem zároveň odhalilo, že obranné firmy v USA a v Evropě nemají dostatečné kapacity, aby byly schopné rychle zásoby doplňovat v případě velké konvenční války.

  Putinovo vítězství by povzbudilo další autoritářské režimy, varovali lídři NATO

  „Není možné zajistit silnou obranu bez silného obranného průmyslu,“ prohlásil Stoltenberg na okraj summitu během průmyslového dne americké obchodní komory zaměřeném na zvýšení obranných výrobních kapacit členských zemí NATO.

  Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan očekává, že během summitu se vůbec poprvé jednotlivé země NATO zaváží vypracovat plány na posílení vlastních průmyslových obranných kapacit. To podle něj pomůže Alianci „upřednostnit výrobu nejdůležitějšího obranného vybavení pro případ konfliktu“.

  Podle Stoltenberga ruská válka na Ukrajině ukázala, že zásoby munice a zbraní spojenců jsou příliš malé, stejně jako výrobní kapacity. Třetí rok trvající válka pak také odhalila vážné mezery v interoperabilitě spojenců, tedy schopnosti operovat společně.

  Za jeden z nekřiklavějších případů, kdy to nefunguje, označil šéf NATO nepříjemné odhalení ohledně schopností společné nizozemsko-německé bojové brigády. „Realitou je, že jinak standardní munice 155 mm, kterou mají Nizozemci, nelze použít v německých houfnicích a naopak. A to je opak interoperability,“ konstatoval.

  Summit NATO: Odstrašení Ruska, pomoc Ukrajině a globální spojenectví

  Na fóru americké obchodní komory zaznělo, že výrobní linky řady velkých firem obranného průmyslu ve skutečnosti během ruské invaze ještě v roce 2022 doslova stály a teprve loni začaly navyšovat kapacitu. Důvodem bylo, že výrobci byli závislí na získávání nových, dlouhodobějších kontraktů, které by podpořily větší kapitálové investice do potřebné infrastruktury. A nejde o pouhé rozšiřování stávajících linek, nýbrž o stavbu nových továren.

  Od invaze poskytly USA Ukrajině zbraně a bezpečnostní pomoc v hodnotě více než 53,6 miliardy dolarů. Dalších 50 miliard dolarů pomoci poskytli ostatní spojenci z NATO a partneři.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media