Aliance opakovaně upozornila, že cvičení se koná pravidelně každý rok a jde o rutinní prověření postupů a není vázáno jako reakce na ruskou válku na Ukrajině. Během „Steadfast Noon“ navíc nejsou nikdy používány žádné skutečné zbraně.
Polsko nasadí stíhačky do jaderného cvičení NATO. Češi letos vynechají |
„Cvičení pomáhá zajistit, aby alianční jaderné odstrašení zůstalo bezpečné, spolehlivé a účinné,“ řekla mluvčí NATO Oana Lungescu.
Vzdušné síly čtrnácti států Aliance budou až do 30. října procvičovat procedury při vedení operací za použití leteckých jaderných nosičů a speciální munice, konkrétně amerických taktických jaderných pum B61, které jsou dlouhodobě skladovány na vybraných leteckých základnách NATO v Evropě.
Do cvičení se zapojí stíhací letouny schopné nést jaderné zbraně, ale také zpravodajské a výzvědné stroje a tankery pro doplňování paliva za letu a konvenční bojové letouny. Spojené státy stejně jako v minulých letech na manévry vysílají dálkové bombardéry B-52. Letos z letecké základny Minot v Severní Dakotě.
Cvičné lety se uskuteční nad Belgií, která cvičení hostí, a také nad Severním mořem a Spojeným královstvím. Pozemní personál bude procvičuje postupy, jak dopravit zbraně z podzemních bunkrů a vyzbrojit letouny.
Hlavní oblasti cvičení tak budou přes tisíc kilometrů od Ruska. O jinak utajovaném cvičení navíc na rozdíl od předchozích let Aliance proaktivně zveřejňuje informace, aby omezila rizika špatné interpretace.
Mluvčí NATO upozornila, že základním účelem jaderných schopností Aliance zůstává zachování míru a odstrašení. Nová Strategická koncepce, kterou přijali lídři členských zemí na červnovém summitu v Madridu, jasně uvádí, že „dokud budou existovat jaderné zbraně, NATO zůstane jadernou aliancí“.
Vlastní jaderné cvičení prakticky souběžně chystá také Rusko. Moskva takto prověřuje své strategické síly rovněž pravidelně každý rok v říjnu. „Předpokládáme, že cvičení bude trvat několik dní. Bude zahrnovat akce v normálních mezích toho, co Rusko dělalo v minulosti. Zahrnuje odpaly živých raket a rozmístění strategických prostředků,“ řekl John Kirby z americké Rady pro národní bezpečnost.
Moskva v posledních týdnech zintenzivnila hrozby o možném použití jaderných zbraní v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Americký prezident Joe Biden v reakci varoval, že neexistuje způsob, jak snadno použít taktickou jadernou zbraň a neskončit u Armagedonu. „Poprvé od kubánské raketové krize máme přímou hrozbu použití jaderné zbraně,“ prohlásil.
Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella se západní svět nesmí nechat ruskými výhrůžkami zastrašit a musí být jasné, že NATO, Evropská unie ani spojené státy také neblufuj.
„A jakýkoli jaderný útok proti Ukrajině vyvolá odpověď – ne jadernou odpověď, ale tak silnou vojenskou odpověď, že ruská armáda bude zničena,“ prohlásil nebývale ostře.