natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Španělé, Italové a Černohorci hledají kvůli nákaze pomoc u spojenců

  27. března 2020  9:34
  Španělsko, Itálie a černá hora požádala spojence z NATO o naléhavou humanitární pomoc v boji proti novému koronaviru. Specializované středisko Aliance nyní koordinuje zásilky zdravotnického materiálu, které země nutně potřebují. Jde především o respirátory, roušky a plicní ventilátory.  

  Armáda buduje nové provizorní nemocnice pro obyvatele nakažené koronavirem | foto: Ejército de Tierra

  První spojence z NATO o pomoc požádal Madrid. Španělsko patří k zemím nejvíce zasaženým šířením nového koronaviru COVID-19.

  Nakaženo je takřka 64 000 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 769 obětí a celkem jich je 4858. A navzdory vyhlášení přísných restrikcí se španělským úřadům nedaří šíření nákazy zpomalit.

  K letounům Ruslan máme přístup jen díky NATO, říká někdejší šéf letectva

  „Je to velmi těžký týden, protože jsme v prvních fázích překonávání viru, ve fázi, kdy se blížíme k vrcholu epidemie,“ řekl ministr zdravotnictví Salvador Illa. Vláda kvůli tomu do boje s koronavirem povolala přes 3 tisíc vojáků a právě armáda se kvůli hrozivé situaci obrátila s prosbou o dodávky humanitární pomoci na specializované středisko EADRCC pro krizové situace. To nyní koordinuje pomoc po celém světě

  Zdravotníkům, záchranářům i vojákům se totiž akutně nedostává zdravotnického materiálu. „Španělská armáda požádala o mezinárodní pomoc a poptává zdravotnické vybavení, které by pomohlo omezit šíření viru v armádě i u civilního obyvatelstva,“ uvedlo alianční středisko s tím, že Madrid shání půl milionu rychlotestů na přítomnost COVID-19, 450 tisíc respirátorů, teploměry, 500 plicních ventilátorů a 1,5 milionu roušek.

  Podobně vzápětí o pomoc s dodávkami zdravotnického materiálu požádala spojence Itálie, která má už přes 80 tisíc nakažených a přes 8 tisíc mrtvých. Řím shání přes 14 tisíc lékařských monitorů, 300 milionů jednorázových rukavic, 1,2 miliardy jednorázových roušek a plicní ventilátory.

  Ve čtvrtek se s naléhavou prosbou o pomoc připojila Černá Hora, která potřebuje 5,6 milionu roušek, milion respirátorů, 6 milionů párů rukavic, filtry, ventilátory a desinfekci.

  Alianční centrum EADRCC (Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre) vzniklo v roce 1998 v rámci programu NATO Partnerství pro mír. Centrum koordinuje záchranné práce a pomoc při katastrofách či ekologických haváriích. Na programu se podílejí členské státy NATO a další partnerské země.

  INTERAKTIVNÍ MAPA

  Kde EADRCC pomáhá

  EADRCC se například zapojilo do pomoci při obraně Turecka před možným úderem ze strany Iráku. Do země centrum vyslalo zdravotnické týmy a chemické experty kvůli obavám, že by režim Saddáma Husajna mohl použít chemické nebo biologické zbraně.

  Centrum též koordinovalo pomoc i při záplavách v Albánii a České republice v roce 2002. Zajišťovalo letecký most s pomocí do zemětřesením postiženého Pákistánu nebo vyslalo speciální hasící letouny a helikoptéry do Albánie, Bosny, Bulharska a Makedonie, kde propukly rozsáhlé lesní požáry.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media