Německo převzalo velení od Itálie. Hlavní částí bojových sil v nepřetržité pohotovosti, které mají v případě ohrožení členské země přispěchat na pomoc během několika dní, je 9. obrněná brigáda německého Bundeswehru vyzbrojená primárně tanky Leopard 2A6.
Fotografie |
„VJTF je významným příspěvkem k naší kolektivní obraně. Hrotové síly jsou schopné okamžitě přispěchat na obranu každého spojence před jakoukoliv hrozbou,“ konstatovala mluvčí NATO Oana Lungescu.
Další jednotky do celkového počtu 8 tisíc vojáků pak poskytují Nizozemsko a Norsko. Specifické síly pak Francie, Belgie, Lucembursko, Lotyšsko a Litva.
Protiletadlovou ochranu obrněných jednotek při nasazení pak mají mít na starost čeští vojáci ze strakonického 25. protiletadlového pluku.
Do akce jako první
Vyzbrojeni protiletadlovými komplety RBS-70 jsou Češi schopni ničit cíle na vzdálenost až osmi a do výšky pěti kilometrů. Rychlost střel převyšuje dvojnásobek rychlosti zvuku. Od povelu k sesednutí z vozidel až po zaměření cíle přitom nepotřebují více než tři minuty.
Češi na cvičení v Norsku chrání tankové jednotky před vzdušnými údery |
Ochranu německých obrněných jednotek si čeští vojáci vyzkoušeli na podzim během velkého aliančního cvičení Trident Juncture v Norsku.
Na vytvoření VJTF (Very High Readiness Joint Task Force) se spojenci z NATO dohodli na summitu ve Walesu v roce 2014 v reakci na měnící se bezpečnostní prostředí po ruské anexi Krymu a situaci v severní Africe a na Středním Východě. Vícenárodní jednotky se skládají z pozemních, námořních, leteckých a speciálních sil a jsou součástí Sil rychlé reakce NATO. Ty čítají celkem 40 tisíc vojáků.
VJTF jsou však takzvané „hrotové oddíly“, které by v případě ohrožení či napadení některé ze spojeneckých zemí Aliance vyslala na místo jako první a to v řádu hodin až několika málo dní.