natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Hrotovým silám NATO velí Němci, pohotovost drží i čeští protiletadlovci

  2. ledna 2019  11:47
  Německo od počátku roku převzalo velení takzvaných Sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF), které drží nepřetržitou pohotovost a mají v případě ohrožení přispěchat spojenecké zemi na pomoc během pár dní. Součástí hrotových sil jsou i čeští vojáci ze strakonického 25. protiletadlového pluku.  
  Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku | foto: Jana Samcová, 25.plrp
  galerie Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku Norská předsedkyně vlády Erna Solbergová u českých vojáků při cvičení Trident... Norská předsedkyně vlády Norska Erna Solbergová u českých vojáků při cvičení... Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku

  Německo převzalo velení od Itálie. Hlavní částí bojových sil v nepřetržité pohotovosti, které mají v případě ohrožení členské země přispěchat na pomoc během několika dní, je 9. obrněná brigáda německého Bundeswehru vyzbrojená primárně tanky Leopard 2A6.

  Fotografie

  Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku
  Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku
  Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku
  Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku

  „VJTF je významným příspěvkem k naší kolektivní obraně. Hrotové síly jsou schopné okamžitě přispěchat na obranu každého spojence před jakoukoliv hrozbou,“ konstatovala mluvčí NATO Oana Lungescu.

  Další jednotky do celkového počtu 8 tisíc vojáků pak poskytují Nizozemsko a Norsko. Specifické síly pak Francie, Belgie, Lucembursko, Lotyšsko a Litva.

  Protiletadlovou ochranu obrněných jednotek při nasazení pak mají mít na starost čeští vojáci ze strakonického 25. protiletadlového pluku.

  Do akce jako první

  Vyzbrojeni protiletadlovými komplety RBS-70 jsou Češi schopni ničit cíle na vzdálenost až osmi a do výšky pěti kilometrů. Rychlost střel převyšuje dvojnásobek rychlosti zvuku. Od povelu k sesednutí z vozidel až po zaměření cíle přitom nepotřebují více než tři minuty.

  Češi na cvičení v Norsku chrání tankové jednotky před vzdušnými údery

  Ochranu německých obrněných jednotek si čeští vojáci vyzkoušeli na podzim během velkého aliančního cvičení Trident Juncture v Norsku.

  Na vytvoření VJTF (Very High Readiness Joint Task Force) se spojenci z NATO dohodli na summitu ve Walesu v roce 2014 v reakci na měnící se bezpečnostní prostředí po ruské anexi Krymu a situaci v severní Africe a na Středním Východě. Vícenárodní jednotky se skládají z pozemních, námořních, leteckých a speciálních sil a jsou součástí Sil rychlé reakce NATO. Ty čítají celkem 40 tisíc vojáků.

  VJTF jsou však takzvané „hrotové oddíly“, které by v případě ohrožení či napadení některé ze spojeneckých zemí Aliance vyslala na místo jako první a to v řádu hodin až několika málo dní.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media