natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Scheffer: NATO v Afghánistánu nezklame

    5. ledna 2004  17:37
    Brusel - Mírová mise v Afghánistánu, posílení vztahů mezi USA a Evropou, rozšíření o nové členy a pokračování ve vnitřní transfromaci. To jsou hlavní priority NATO podle nového generálního tajemníka aliance Jaap de Hoop Scheffera, který dnes absolvoval svůj první den v nové funkci.  

    V krátkém projevu k novinářům Scheffer poděkoval svému předchůdci Georgi Robertsonovi za jehož působení v čele, aliance přijala řadu změn především ve vnitřním fungování, "aby byla schopna čelit novým výzvám".

    Za hlavní priority označil pokračování transformace NATO, hladké přijetí sedmi nových členů a zlepšení dialogu mezi Spojenými státy a evropskými spojenci. "Pokusím se postavit mosty...pro týmovou spolupráci," uvedl.

    Za důležité označil další působení aliance v mírové misi v Afghánistánu. Zdůraznil však, že si v afghánské misi nemůže NATO dovolit zklamat, proto tolik diskutované případné zapojení aliance v poválečném Iráku není nyní podle jeho slov na pořadu dne.

    "Soustředíme se na Afghánistán. Irák přijde na řadu, ale postupujme po bodech," konstatoval s tím, že možné zapojení v Iráku bude záviset i na budoucím politickém vývoji v této zemi v nejbližších měsících.

    Bývalý šéf nizozemské diplomacie Jaap de Hoop Scheffera se oficiálně ujal funkce jako v pořadí jedenáctý tajemník. Nahradil skotského lorda George Robertsona, který stál v čele NATO přes čtyři roky.

    Nového generálního tajemníka přivítali v bruselském sídle NATO současný zástupce tajemníka, italský velvyslanec Alessandro Minuto Rizzo, šéf vojenského výboru aliance Harald Kujat a český velvyslanec při NATO Karel Kovanda.

    Ten z takzvané pozice "doyena" - služebně nejstaršího, koordinoval samotná jednání aliančních zemí o výběru nového generálního tajemníka.

    Severoatlantická aliance vybrala nového generálního tajemníka na sklonku loňského září. Stal se jím podle očekávání šéf nizozemské diplomacie Jaap de Hoop Scheffer.

    Poslední týdny před konečným rozhodnutím patřil k jasným favoritům.

    Experti se shodují, že nový generální tajemník, by mohl pomoci urovnat vleklé spory mezi USA a evropskými spojenci, způsobené válkou v Iráku a snahou některých zemí o vlastní evropské obranné struktury.

    Scheffer je totiž všeobecně považován za diplomata, který volí nejčastěji kompromis. Během sporů kolem  intervence v Iráku to Scheffer prokázal, když se Nizozemsko nepřidalo ani na stranu USA, ani ke skupině čtyř nejzarytějších odpůrců amerického úderu - Německa, Francie, Belgie a Lucemburska).

    JAAP de HOOP SCHEFFER

    Jakob Gijsbert (Jaap) de Hoop Scheffer se narodil 3. dubna 1948 v nizozemském Amsterodamu.

    Po střední škole začal studovat práva, která dokončil v roce 1974. Poté absovoval základní vojenský výcvik u nizozemského Královského letectva. V letech 1976 až 1986 působil v několika diplomatických misích, například v Ghaně a belgickém Bruselu.

    Šest let působil jako osobní tajemník nizozemského ministra zahraničí. Během své politické kariéry za křesťanské demokraty byl zvolen jako poslanec do dolní komory nizozemského parlamentu. Ministrem zahraničí je od 22. července 2002.

    Třetí Nizozemec
    Scheffer se stane v pořadí již třetím Nizozemcem v čele aliance. V šedesátých letech zastával tuto funkci Dirk U. Stikker a od roku 1971 až do roku 1984 pak Joseph Luns.

    Volbu Scheffera přijal s nadšením odstoupivší generální tajemník George Robertson, který post oficiálně opustil v půli prosince. Scheffer podle něj získal za svou diplomatickou a politickou kariéru dost zkušeností, aby takovou funkci mohl zastávat.

    Okamžitě po Robertsonově prohlášení o odchodu se doslova vyrojila desítka známých jmen evropské politiky, která by ho mohla ve funkci nahradit. Sám Robertson například původně tvrdil, že by po sobě rád viděl v čele NATO polského prezidenta  Aleksandera Kwaśniewského, kterého označil za "ideálního kandidáta".

    Kwasniewski však svou  kandidaturu popřel s tím, že chce být především prezidentem a jeho funkční období vyprší až v  roce 2005.

    Složitý výběr
    O obsazení křesla generálního tajemníka aliance spekulovali diplomaté od počátku loňského roku, kdy George Robertson oznámil, že z čela aliance odejde. Schefferovo jméno se objevilo v kolotoči spekulací teprve několik týdnů před rozhodnutím.

    TAJEMNÍCI NATO

    O desítce dosavadních generálních tajemníků v historii NATO čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

    Ačkoliv pětapadesátiletý Scheffer nemá v nejvyšší politice mnoho zkušeností, na kolegy z NATO zapůsobil svým pragmatickým stylem a oddaností alianci zcela modernizovat. V osmdesátých letech pracoval Scheffer v nizozemské misi při NATO, předloni sa stal členem vlády.

    Druhým vážným kandidátem na post byl i kanadský vicepremiér John Manley. Měl podporu především Francie. Analytici však přesto Manleymu nedávali mnoho šancí. Důvod byl prostý - je Kanaďan a od vzniku NATO bylo zvykem, že v čele aliance stanul vždy Evropan.

    Američané pak obsazují vojenské posty, jakým je například vrchní velitel sil NATO. Evropští spojenci by tuto tradici jen velmi neradi měnili.

    Ve výběru nového generálního tajemníka sehrál významnou roli český velvyslanec při NATO Karel Kovanda. Z takzvané pozice "doyena" - služebně nejstaršího, koordinoval jednání aliančních zemí o výběru nového generálního tajemníka.

    Úkol: transformace NATO
    Nového generálního tajemníka muselo konsenzem zvolit všech 19 členských zemí aliance. Jde o neformální proces bez oficiálních kandidátů. Kandidáti jen zřídka deklarují svůj zájem na veřejnosti a i vlády členských zemí se velmi diskrétně vyjadřují o své podpoře.

    Úkolem v pořadí už jedenáctého generálního tajemníka NATO bude především pokračovat v transformaci a modernizaci aliance a dohlížet na hladké začlenění sedmi nových zemí do struktur aliance.

    Generální tajemník je z titulu své funkce předsedou Severoatlantické rady a odpovídá za její řízení. Je předsedou Výboru pro obranné plánování a Skupiny pro jaderné plánování. Je zodpovědný za činnost Mezinárodního sekretariátu.

    Zároveň je nejvýše postaveným civilistou v NATO a reprezentuje alianci pouze navenek, nemá však skutečnou rozhodovací pravomoc, v případě neshod může sloužit jako prostředník.

    Přineseme další informace...

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media