natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Scheffer krotí americké obavy o rozkol v Alianci

  7. února 2008  14:05
  "Nevidím žádnou dvourychlostní alianci, aliance je jednotná," odmítl dnes šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer na začátku zasedání ministrů obrany zemí NATO v Litvě výroky amerického ministra obrany o rozkolu v NATO kvůli Afghánistánu.  

  Ministr Robert Gates včera před výborem amerického kongresu řekl, že se obává vzniku "dvourychlostní organizace, v níž jsou někteří ochotni bojovat a umírat v zájmu ochrany bezpečnosti obyvatel a někteří nikoli". Konkrétně se bude ve Vilniusu snažit přesvědčit 25 aliančních ministrů, kteří se sem sjeli na dvoudenní neformální jednání, aby koncem roku poslali vojáky, kteří by mohli vystřídat přes dva tisíce Američanů na jihu Afghánistánu.

  "NATO svou roli plní naplno," opáčil dnes během zahajovací řeči zasedání Scheffer. "Ale úspěch v Afghánistánu znamená více než jen vojenské operace," dodal generální tajemník NATO, podle něhož je to i důvod, proč se do jednání zítra zapojí kromě afghánského ministra obrany Abdula Wardaka také zástupci OSN, Evropské unie a Světové banky.

  Scheffer nicméně ráno připustil, že pro účely potírání akcí povstalců z hnutí Taliban je potřeba více jednotek, ale podle svého mluvčího odmítá tato "velmi veřejná volání" o více vojáků. Scheffer doufá, že během jednání ve Vilniusu se tyto žádosti podaří vrátit zpět za zavřené dveře. Uklidnilo by to veřejná mínění, která se začínají k operaci stavět kriticky.

  Nicméně ministři obrany zemí, jež mají své jednotky zejména na neklidném jihu Afghánistánu, Gatesovy obavy potvrzují. "Chceme rovnoměrnější rozdělení povinností," řekl před schůzkou reportérům kanadský ministr obrany Peter Mackay, jenž požaduje alianční posily pro kanadské vojáky. Jinak podle něj hrozí, že se Kanaďané z jihu stáhnou. - více zde

  NATO má v Afghánistánu přes 43 tisíc vojáků, což je oproti době před dvěma lety nárůst o sto procent.

  Do Vilniusu dnes dopoledne přiletěla i česká delegace v čele s ministryní obrany Vlastou Parkanovou, jež se tu má setkat k bilaterálním jednáním s Polskem i USA. Krátce se česká delegace sejde i s představiteli Nizozemí, k jejichž jednotkám na jihu Afghánistánu by se letos mohlo připojit i zhruba 70 českých vojáků.

  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media