Ruská stíhačka pronikla nad Estonsko, které chtělo zadržet ruský tanker

15. května 2025  12:42,  aktualizováno  16:42
Estonská pobřežní stráž se pokusila zadržet ropný tanker JAGUAR, který je součástí ruské „stínové flotily“ k obcházení sankcí a mířil do ruského přístavu pod vlajkou Gabonu. Na podporu tankeru ovšem Rusko vyslalo stíhačku Su-35S, která narušila estonský vzdušný prostor u poloostrova Juminda. Tankeru se podařilo uniknout.  

Ruský bojový letoun Su-35 nad Baltem | foto: Ilmavoimat

Tanker mířící do Ruska se v úterý večer plavil podél Estonska pod vlajkou Gabonu a měl patřit do takzvané ruské stínové flotily využívané k obcházení západních sankcí. Když se estonské úřady loď po předchozích výzvách snažily prostřednictvím plavidel pobřežní stráže, hlídkového vrtulníku a námořního letounu zadržet, objevil se jiný problém.

Rusko na „pomoc“ tankeru vyslalo stíhačku Su-35S, která pronikla u poloostrova Juminda do estonského vzdušného prostoru a demonstrativně prolétala kolem tankeru.

„Ruský vojenský stíhač Su-35 pronikl bez povolení do estonského vzdušného prostoru v oblasti poloostrova Juminda.,“ potvrdilo estonské ministerstvo obrany v oficiální zprávě s tím, že ruský stroj setrval ve vzdušném prostoru Estonska necelou minutu.

Pilot nekomunikoval s řízením letového provozu a měl vypnutý transpondér – automatický odpovídač. Jde o zařízení, které umožňuje automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru pro potřeby řízení letového provozu a poskytující základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce. Když je však transpondér vypnutý, středisko řízení letového provozu takový letoun bez identifikace označuje za neznámý cíl a startují k němu pohotovostní stíhačky.

Na incident proto okamžitě reagovala mise NATO pro ochranu vzdušného prostoru Pobaltských států a k němému ruskému stroji odstartovaly dvě portugalské pohotovostní stíhačky ze základny Ämari, aby provedly identifikaci. Ruský letoun se během chvíle vzdálil.

Šéf NATO Mark Rutte v reakci uvedl, že Aliance je s Estonskem v této věci v úzkém kontaktu a společně koordinují postup a situační povědomí. Spojenci počátkem roku významně posílili vojenskou přítomnost na Baltu po několika incidentech, kdy nákladní plavidla zřejmě úmyslně opakovaně poškodila důležité podmořské kabely. „V posledních šesti až dvanácti měsících jsme byli svědky více takových akcí,“ konstatoval.

Estonské ministerstvo zahraničí si kvůli narušení vzdušného prostoru ves středu předvolalo ruského chargé d’affaires a předalo mu protestní nótu. Ministerstvo narušení odsoudilo jako porušení mezinárodních norem.

Jedná se o první letošní případ, kdy ruský vojenský stroj narušil estonský vzdušný prostor.

Více než stovka nákladních lodí takzvané ruské stínové flotily je od konce února vedena na sankčním seznamu Evropské unie. Navzdory sankcím totiž Rusko i nadále obchoduje s ropou pomocí tankerů, které neplují pod ruskou vlajkou. V březnu německá celní správa zabavila jiný takový tanker přepravující sto tisíc tun ropy v hodnotě přes 40 milionů eur. Konfiskace plavidel má posloužit jako jasný signál Moskvě, že spojenci nebudou nečinně přihlížet tranzitu ruské ropy Baltským mořem.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

Partneři portálu

NATO PDD iDnes.cz Newton Media