Rusko jednou znovu zamíří k západní civilizaci, věří historik Zubov

9. května 2014  14:11,  aktualizováno  18:32
Režim prezidenta Vladimira Putina masíruje ruskou společnost myšlenkou, že Evropa i celý svět považují Rusko za nepřítele, prohlásil uznávaný ruský historik Andrej Zubov. Jednou však podle něj znovu přijde doba, kdy Rusko pět zamíří na cestu k západní civilizaci, kam patří.  
Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v... Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v... Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v... Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v... Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v... Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v... Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v... Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v... Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v...

"Doufám, že v blízké budoucnosti uvidíme - možné ne já, ale vy, mladí lidé - návrat Ruska do svého přirozeného, evropského způsobu vývoje. Věřím, že uvidíte Rusko jako součást evropské a západní civilizace," prohlásil Zubov během své přednášky studentům v Brně, kam přijel na pozvání Masarykovy univerzity.

Ta přednímu ruskému historikovi, religionistovi a politologovi, propuštěnému před časem s prestižní moskevské univerzity za otevřenou kritiku Kremlu kvůli anexi Krymu, nabídla místo profesora. Stejně jako další nabídky práce z jiných univerzit ve světě odmítl. Chce zůstat v Moskvě a vzdělávat ruské studenty.

Andrej Borisovič Zubov

(*1952 v Moskvě)

Uznávaný historik, religionista, politolog a publicista je absolventem a profesorem Moskevské státní vysoké školy mezinárodních vztahů (MGIMO). Pracoval v Ústavu orientalistiky Ruské akademie věd. Zabývá se religionistikou a dějinami Ruska.
Je autorem několika monografií a více něž stovky vědeckých článků. Po Alexandru Solženicynovi převzal úlohu hlavního redaktora přelomového díla Velké dějiny Ruska 20. století.
Během ukrajinské krize publikoval kritický článek v listu Vedomosti, v němž srovnával ruský postup vůči Krymu k rozšiřování území nacistickým Německem, k anšlusu Rakouska, připojení Sudet k Říši a obsazení litevské Klaipėdy. Zanedlouho poté byl propuštěn.
Po vlně solidarity na jeho podporu v Rusku i v zahraniční byl nakonec po několika týdnech přijat zpět. Nesmí však vyučovat a koncem června mu na diplomatické akademii vyprší pracovní smlouva.
Masarykova univerzita v Brně se s ruským historikem dohodla na občasné spolupráci. První semináře a přednášky by se mohly uskutečnit už v příštím školním roce.

"Cítím jako občan povinnost pracovat ve své zemi. Učit ruské studenty, aby se z nich stali evropsky uvažující lidé s širokým rozhledem," řekl.

Putin chrání miliardy

Stávají ruské vládnoucí špičky chtějí podle Zubova zmrazit a zakonzervovat ruskou společnost jako v dobách sovětského svazu. "Rozhodli se Rusko zmrazit či spíše otočit zemi zpět směrem k nesvobodné minulosti. Znovu oživují tradiční podvědomé hodnoty v myslích lidí – že je celý svět proti nám, že jsme samostatná civilizace," řekl Zubov.

Důvod je podle něj prostý. Snaha udržet si moc za každou cenu a ochránit své rozsáhlé majetky, k nimž přišli. "Je to vlastně ještě jednodušší. Putin a lidé kolem velmi rychle zbohatli, stali se opravdovými miliardáři a snaží si bohatství udržet," tvrdí Zubov. V západním světě s demokratickými principy by ale podle něj takové jejich postupy a finanční zisky nebyly možné.

Proto podle Zubova Putin masíruje kolektivní podvědomí obyčejných lidí, že Rusko k Evropě a Západu nepatří, že Rusko je samostatná civilizace sama o sobě a všichni jsou proti ní. "Vrací se k principům propagandy Sovětského svazu, která hlásá že Evropa je nepřítel, NATO je nepřítel, Západ je nepřítel, a je s tím velmi populární," uvedl ruský profesor.

Ruské vlny (ne)přátelství

Jako historik Zubov analyzuje současný vztah Ruska k Evropě především s ohledem na historický vývoj země. Současnou oficiální náladu šířenou Kremlem, že Rusko není a nikdy nebylo součástí západní civilizace, proto zásadně odmítá.

Rusko se podle něj v jakýchsi historických vlnách vždy snaží k Evropě přiblížit, aby pak náhle zcela otočilo své směřování. Například v devatenáctém století mělo Rusko k Evropě velmi blízko. Vše ale na začátku dvacátého století změnila Říjnová revoluce a nástup komunismu. Právě komunistické praktiky se podle Zubova neustále vracejí.

Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v...

"Před revolucí Rusko nebylo v opozici k Evropě. Poté se však proti sobě postavily státy složené z pracujícího lidu a buržoazní státy. Rusko se stalo nepřítelem," říká historik. Tvrdí, že tato myšlenka navíc po dlouhá desetiletí neustále přiživována komunistickým režimem v podvědomí Rusů hluboce zakořenila a propagandou je velmi snadné ji znovu oživit.

Střídání období větší otevřenosti vůči Západu s érami nepřátelství dokládá na období vlády Michaila Gorbačova a pozdějším nástupem právě Vladimira Putina. "Všechny odkazy na cary nebo tvrzení, že jsme jiní a nepatříme k Evropě jsou jen nástrojem k udrženi moci," dodal Zubov.

Ukrajina prochází desovětizací

Rusko se snaží podle Zubova před světem přibouchnout všechny dveře a anexe ukrajinského Krymu byla součástí procesu. Každé takové uzavření se Ruska ale "v historii vždy vedlo k úplné devastaci země".

Současné dění na Ukrajině osobně považuje za snahu o definitivní vypořádání se se sovětskou minulostí. Připomněl, že Česko si takovým procesem prošlo hned po rozpadu Sovětského svazu, Ukrajina ale do takové fáze dospěla až nyní.

Fotografie

Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v...
Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v...
Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v...
Přední ruský historik Andrej Zubov přednášel studentům Masarykovy univerzity v...

"Na Ukrajinu přišla novodobá revoluce. Ukrajinci jí říkají revoluce důstojnosti a chtějí opustit hodnoty sovětského systému, k čemuž v Rusku ještě nedošlo. Proto se Moskva takové revoluce bojí. Může se totiž, podobně jako za Arabského jara rozšířit," řekl Zubov.

Ukrajinci na východě země se stejným "starým myšlením" podle něj chtějí návrat k Rusku. Lidé s opačným "moderním myšlením" by pak naopak rádi zamířili k Evropě.

"Jsem optimista. Věřím, že boje zůstanou jen na Ukrajině. Je těžké odhadovat, co by se stalo, kdyby Rusko napadlo některý z členských států NATO, třeba v Pobaltí. Vždy je potřeba agresora zastavit, pokud se tak nestane, chce stále víc a víc," uvedl Zubov na adresu ruského prezidenta Putina.

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.