natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • USA otestují střely Patriot v Polsku, Rusko rozmístí své na hranicích

  18. března 2015  15:06
  USA ohlásily další ze série cvičení v Polsku, při kterém chtějí otestovat baterie protiraketových střel Patriot. Rusko v reakci posiluje jednotky v Kaliningradské oblasti a chystá se tam přesunout taktické balistické střely.  
  Systém Patriot | foto: NATO Photos
  galerie Systém Patriot - infografika Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana Systém Patriot Systém Patriot Systém Patriot Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v...

  „Rozhodli jsme se společně otestovat možné nasazení střel Patriot,“ avizoval polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. Americké a polské jednotky mají koncem března vyzkoušet protiraketovou obranu v okolí Varšavy.

  Iskander-M

  • Využívá jednostupňovou řízenou raketu 9M723K1 na tuhé palivo s neoddělitelnou bojovou hlavicí. Střela je řízena po celou dobu letové trajektorie. Raketa o délce 7,3 m, průměru 0,92 m a hmotnosti 3 800 kg může být opatřena vysoce explozivní, kazetovou nebo průbojnou bojovou hlavicí o hmotnosti 700 nebo 480 kg.
  • Navedení na cíl zabezpečuje inerciální naváděcí soustava, která v konečné fázi navedení využívá infračervené senzory. To umožňuje zasáhnout cíl s přesností až na pět metrů.
  • Doba přípravy k odpálení se pohybuje v rozmezí čtyř až šestnácti minut a prodleva mezi odpálením první a druhé rakety nepřesahuje minutu.
  • Zvláštností střely je skutečnost, že ke svému cíli neletí po klasické balistické dráze, ale po těžko určitelné trajektorii, charakteristické náhlými rychlými bočními odskoky v konečné fázi letu, kterou navíc doprovází vypouštění klamných cílů.

  Podle mluvčího Pentagonu Stevena Warrena se do manévrů zapojí asi sto amerických vojáků, kteří společně s polskými jednotkami otestují protiraketové střely Patriot. Podle Warrena patří manévry do operace Atlantic Resolve, kterou Spojené státy spustily loni na jaře v reakci na ruskou anexi a která má ujistit spojence na východní hranici NATO.

  Moskva v reakci na další cvičení začala posilovat vojenské jednotky v Kaliningradské oblasti. Do své exklávy přímo hraničící s Polskem chce přesunout mobilní taktické balistické střely Iskander-M.

  Rakety s dosahem 500 kilometrů mohou nést konvenční i jaderné hlavice a jsou schopné z Kaliningradské oblasti zasáhnout prakticky libovolné místo v Polsku, předměstí Berlína či severní části České republiky.

  „Armádní seskupení v oblasti Baltského moře bude posíleno raketovými systémy Iskander západního vojenského okruhu, které budou plavidly Baltské flotily,“ citovala oznámení ruského ministerstva obrany agentura TASS.

  Rozmístěním raket Iskander hrozilo Rusko v minulosti již několikrát. Především v reakci na plány protiraketové obrany USA za prezidenta George W. Bushe. Tehdy Moskva odmítala umístění radarové stanice v Česku a základnu antiraket v Polsku. Po nástupu Baracka Obamy a rekonfiguraci protiraketové obrany své výhrůžky Moskva stáhla.

  Systém Patriot - infografika

  Systém Patriot - infografika

  Znovu se zprávy o rozmístění střel objevily na sklonku roku 2013. Ministerstvo obrany to potvrdilo, ale ruský prezident Vladimir Putin posléze informace označil za nesmyslné.

  Raketa Iskander, v kódování NATO označovaná jako SS-26 Stone, je považována za vysoce mobilní a velmi přesnou zbraň určenou k ničení protivzdušné a protiraketové obrany nepřítele. Konstrukce střely využívá technologie „Stealth“, což ji činí prakticky neviditelnou pro radary. Často je označována za nejlepší zbraň svého druhu na světě. Především pro své schopnosti prorazit systémy protiraketové obrany jako Patriot nebo Arrow.

  Na Baltu je živo

  Dalším posílením je pak vyslání desítky stíhacích a bombardovacích letounů Su-27 a Su-34. Ty mají z Kaliningradské oblasti podpořit masivní bojové prověrky ruské Severní flotily, která probíhá celý tento týden. „Letouny mají nacvičovat bombardování pozemních cílů na blíže neurčeném místě v Kaliningradské oblasti,“ uvedlo ministerstvo obrany.

  Do manévrů Severní flotily, zaměřených na hodnocení bojeschopnosti ruských jednotek v arktické oblasti, má být nasazeno na 38 tisíc vojáků, 3 300 kusů techniky, 41 válečných lodí, 15 ponorek a 110 nejrůznějších letounů a vrtulníků.

  Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v Moskvě

  Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v Moskvě

  „Nové výzvy a hrozby vyžadují, aby ozbrojené síly dál posilovaly své schopnosti. Zvláštní pozornost musí být věnována nově vytvořeným strategickým útvarům na severu,“ konstatoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

  Zvýšenou aktivitu ruského letectva a námořnictva v oblasti Baltského moře dokazují hlášení z oblasti. V úterý musely vystartovat pohotovostní letouny NATO ke skupině sedmi ruských vojenských letounů mířících přes Baltské moře do Kaliningradu. Podle lotyšského ministerstva obrany šlo o čtyři stíhací stroje Su-27, dva transportní letouny An-26 a jeden An-12.

  Na moři pak Lotyšsko zaznamenalo několik případů, kdy se ruská plavidla přiblížila velmi blízko. Jen ve středu byly zaznamenány tři ruské ponorky třídy Kilo a hydrografická loď zhruba 30 námořních mil od lotyšských teritoriálních vod.

  V úterý byla pozorována zhruba ve stejné vzdálenosti záchranná a podpůrná loď SS 750. V pondělí dvě ponorky třídy Kilo a hydrografická loď GS-403 a předtím na sklonku minulého týdne pouhé tři míle od teritoriálních vod jedna z moderních korvet Soobrazitělnyj.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu