„Příměří je znovu a znovu porušováno, a to je velmi znepokojující,“ prohlásil Stoltenberg po schůzce ministrů obrany NATO s ukrajinskými představiteli. Současná situace na východě Ukrajiny podle něj ve světle ruských akcí vyvolává obavy.
Týmy pozorovatelů OBSE, které dodržování příměří sledují, jsou podle Stoltenberga omezovány v práci. Upozornil zároveň na sestřely několika bezpilotních strojů, které pozorovatelé OBSE využívají. „Rusko podporuje separatisty... vybavením, zbraněmi,“ konstatoval s tím, že podél ukrajinské hranice jsou stále rozmístěny masivní ruské jednotky.
„Rusko musí bojovníky přestat podporovat a stáhnout své síly a vojenskou techniku z ukrajinského území,“ vyzval. Jak dodal, jedinou cestou k řešení situace je bezpodmínečné dodržování dohod z Minsku všemi stranami.
Anexi Krymu spojenci neuznají
Aliance jako celek podle něj dál pevně stojí za ukrajinskou suverenitou a územní celistvostí. „Spojenci neuznávají a neuznají nezákonnou a nelegitimní anexi Krymu,“ řekl Stoltenberg.
V reakci na ruské akce NATO ještě zvýší svou podporu Ukrajině. Ministři schválili komplexní balíček podpory, který zahrnuje dosavadní pomoc prostřednictvím svěřeneckých fondů a přidává nové projekty. Soubor má počátkem července potvrdit summit NATO ve Varšavě, kde se spojenci setkají s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.
„Naším cílem je pomoci Ukrajině vytvořit efektivnější a účinnější obranné a bezpečnostní struktury. A posílit civilní kontrolu nad nimi,“ konstatoval Stoltenberg.
Dosud se pomoc týkala dodávek materiálu a vybavení, poradenství v oblastech velení a řízení či logistice, kybernetické obrany nebo péče o zraněné ukrajinské vojáky. Nové projekty se mají týkat například obrany proti hybridnímu válčení či výbušným zařízením.
„Modernizace ukrajinských sil, zatímco jsou zapojeny v konfliktu, není snadný úkol. Ale vláda je na dobré cestě,“ dodal Stoltenberg.
Rozdmýcháváte hysterii, zlobí se Moskva
Stoltenberg kritizoval Rusko za „náhlá a neohlášená“ vojenská cvičení, při kterých Rusko rychle přemísťuje velké počty vojáků bez varování a přizvání mezinárodních pozorovatelů. Podle Stoltenberga takové akce podkopávají stabilitu v Evropě.
Analytici i představitelé Aliance se obávají, že takováto velká cvičení mohou fungovat jako zástěrka pro skutečné akce. Jednu takovou „bojovou prověrku připravenosti“ nařídil ruský prezident Vladimir Putin v úterý.
Ruské ministerstvo obrany v reakci obvinilo Severoatlantickou alianci z šíření protiruské hysterie před aliančním summitem. Mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov uvedl, že cvičení na otestování připravenosti ruské armády nejsou porušením žádných dohod, jež Rusko podepsalo.
„Je zřejmé, že skutečný cíl těchto výroků o ruské vojenské hrozbě je rozvířit záměrně paniku a udržovat představu o zrádném nepříteli s cílem zajistit si kolosální vojenské rozpočty,“ uvedl Konašenkov.
Podle něj jsou protiruské výroky generálního tajemníka NATO určeny „daňovým poplatníkům v zemích aliance, kteří budou muset přispět na odvrácení imaginární vojenské hrozby Ruska“.