Před dvěma lety Rusové na veletrhu IDEX v Abú Dhabí nabízeli své zbraně včetně raket a vrtulníků tak trochu skrytě. Názvy ruských firem nebyly v oficiálních materiálech, v pláncích nebylo zaznačeno rozmístění ruských expozic a organizátoři pro ně postavili improvizovaný pavilon v podobě obřího montovaného stanu zcela stranou od ostatních vystavovatelů.
To bylo necelý rok od ruské invaze na Ukrajinu a rozpoutání nejbrutálnějšího konfliktu v Evropě od druhé světové války.
Nyní, kdy brutální ruská válka trvá už tři roky, nabízejí ruské zbrojovky v Emirátech své tanky, střely a hlavně drony zcela otevřeně v hlavním výstavním pavilonu a s pompézností sobě vlastní.
A marketingově se vychloubají tím, jak jsou jejich novinky v boji proti ukrajinským obráncům „úspěšné“. Jenže realita je přinejmenším velmi sporná.
Tak například ruský UralVagonZavod v Emirátech vystavuje modernizovaný tank T-90. Stejný tank, který se už nesčetněkrát objevil hořící nebo zcela zničený na záběrech z frontových linií na Ukrajině. Ruská invazní vojska jich ztratila už nejméně 200. Po těchto těžkých ztrátách se ale nyní výrobce kasá, že pro tank vyvinul a otestoval sérii upgradů pro zvýšení jeho šance na přežití na bojišti.
Novou verzi označuje jako T-90MS. Rusko má ale od invaze na Ukrajinu obecně extrémní problémy s výrobou dostatečného množství tanků i pro svou vlastní potřebu a od té doby prakticky pozastavilo vývoz. Novou verzí cílí na současné uživatele tanku jako ukázkou možné modernizace za nemalé peníze.
Rusko zkouší prodat zbraně. Odhalené hostesky nabízí vrtulníky, rakety i drony |
Přitom na první pohled je nejviditelnějším vylepšením rám namontovaný na horní části věže, který je vybaven tkanými síťovými zástěnami navrženými tak, aby pomohly neutralizovat útok seshora a zároveň umožnily posádce situační přehled. Na částech věže jsou také zavěšeny řetězové aplikace, podobné těm, kterými byly v minulosti vybaveny izraelské tanky Merkava.
Výbušně-reaktivní pancíř (ERA) je namontován na horní části věže a podél boků trupu, vpředu a vzadu, aby poskytoval ochranu proti zbraním vybaveným vysoce výbušnou protitankovou hlavicí. Tato dodatečná ochrana zvýšila hmotnost tanku na přibližně 48 tun. Hlavní výzbrojí je stále 125 mm kanón s hladkým vývrtem, který údajně může střílet i laserem naváděné projektily, zatímco na věži je namontovaná dálkově ovládaná zbraňová stanice s kulometem 12,7 mm.
Ruské oficiální zprávy tvrdí, že je v Abú Dhabí zastoupeno více než 40 ruských výrobců. Export zbraní pro Rusko samozřejmě představoval vždy velmi důležitý zdroj příjmů. Nových zakázek je podle dostupných informací ale poskrovnu.
Řada dříve tradičních zákazníků ruských zbrojovek se obává západních sankcí, které by na ně mohly dopadnout, pokud by se rozhodly kupovat ruskou techniku. A velmi nejasné zůstává, jak je ruský průmysl vlastně schopný plnit zakázky bez přímého přístupu k západním součástkám, na nichž je v řadě ohledů silně závislý.
Rusko se proto snaží potenciálním zákazníkům nabízet mechanismus, který nedávno nabídlo například Indii v souvislosti s možným prodejme letounů Su-57. Danou techniku jsou ruské firmy ochotné vyrábět přímo v koncové zemi a s úplným transferem technologií. Rusové si od toho slibují, že výroba a údržba tímto způsobem nebudou ovlivněny západními sankcemi.
„Obecnou myšlenkou naší expozice je ukázat komplexní přístup Ruska k vývoji a modernizaci všech typů zbraní s ohledem na zkušenosti z moderních bojových operací,“ uvedl generální ředitel ruského státního exportního kolosu Rosoboronexport Alexander Michejev v oficiální tiskové zprávě. A to podle jeho slov umožnilo letos „podepsat smlouvy v hodnotě více než 4,5 miliardy dolarů s 15 spřátelenými zeměmi“.
Kamikadze dron na frontu
Údajným „poučením“ z Ukrajiny se pokrytecky pyšní také ruský státní podnik Kalašnikov. Ten kromě ručních zbraní vystavuje svou novou vyčkávací munici s označením KUB-2-E a ve dvou variantách.
Menší sebevražedný dron, který létá nad bojištěm a čeká na cíl, je určen k útokům na jednotlivce a nechráněná vozidla. Ten větší pak na ničení lehce obrněných vozidel a vojenských stanovišť. Oproti předchozí verzi, která letěla k cíli podle předem zadaných souřadnic, nyní Kalašnikov drony vybavil optoelektronikou, která má operátorům umožňovat ovládání po celou dobu letu.
A výrobce v oficiálním chlubení zmiňuje, že jeho kamikadze drony KUB-2 už prý zaznamenaly úspěšný zásah v zóně takzvané „speciální vojenské operace“. „Dne 16. ledna při svém inauguračním letu dron KUB-2 úspěšně zničil ukrajinské samohybné dělo 2S22 Bogdana ve směru Pokrovsk,“ tvrdí Kalašnikov.
Za zmínku pak ještě stojí, že na venkovní ploše Rusko nabízí „vylepšenou“ verzi vrtulníku Mi-38-2. Podobně jako před dvěma lety. Stroj se přitom premiérově objevil na Dubai Airshow už v roce 2019. Vystavený kus, který se ruský státní podnik Russian Helicopters snaží prodat, je VIP salónní verze pro až 14 cestujících a „možností nainstalovat klimatizační jednotku“ pro pohodlí cestujících.