natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Moskva verbuje agenty i mezi řemeslníky a mládeží, varuje Estonsko

  29. dubna 2020  9:11
  Pro vlivové a dezinformační kampaně, ale i na sběr citlivých informací se snaží ruské tajné služby získávat rekruty v zájmových zemích mezí mládeží, u místních samospráv i mezi bývalými příslušníky bezpečnostních sborů. Vyplývá to z výroční zprávy estonské zpravodajské služby KaPo za loňský rok.  

  Agenti a spolupracovníci ruských tajných služeb odsouzení za uplynulých deset let v Estonsku | foto: KaPo

  „Jeden z neúspěšnějších roků naší kontrarozvědné práce.“ Tak ve své výroční zprávě označuje rok 2019 estonská tajná služba KaPo (Kaitsepolitseiamet) a připomíná, že se jí loni podařilo odhalit a usvědčit hned několik osob napojených na zpravodajské služby Ruska, jejichž aktivity přitom dlouhodobě považuje Tallinn za hlavní bezpečnostní hrozbu.

  Tím prvním je „rodinná“ kauza Denisse Metsavase a jeho otce Pjotra Volina. Loni v únoru krajský soud v Harju poslal Metsavase, bývalého důstojníka estonské armády, na 15 a půl roku a Volina na šest let do vězení za zradu za to, že pomáhali ruské vojenské zpravodajské službě GRU organizovat v Estonsku různé akce proti „nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti země“ a na základě pokynů z Moskvy.

  Oba shromažďovali a předávali utajované informace o národní obraně, armádě, estonské obranné lize (obdoba Aktivní zálohy) i spojeneckých zemích.

  20 odsouzených

  • Herman Simm
   odsouzen v roce 2009 za zradu, naverbován ruskou SVR v roce 1995, jako agent řídil bezpečnostní oddělení estonského ministerstva obrany
  • Alexej a Victoria Dressenovi
   odsouzeni za zradu 2012, pro ruskou FSB pracoval Dressen od roku 2002, zastával vysoké funkce v bezpečnostní službě, v září 2015 byl předán Rusku výměnou za příslušníka estonské tajné služby Estona Kohvera, uneseného FSB na hranicích v roce 2014
  • Vladimir Veitman
   odsouzen za zradu v roce 2013, rekrutován ruskou SVR o devět let dříve, působil jako specialista estonské kontrarozvědky
  • Deniss Metsavas a Pjotr Volin
   odsouzeni za zradu 2019, Metsavas pracoval pro ruskou GRU zhruba deset let a jeho otec asi polovinu

   Spolupracovníci GRU:
  • Arťom Zinčenko
   odsouzen 2017, naverbován ruskou GRU v roce 2009, předával informace o vojenských základnách a zařízeních
  • Ilja Tichanovskij
   odsouzen 2018, naverbován GRU v roce 2015
  • Jevgenij Slavin
   odsouzen 2018, rekrutován v roce 2016
  • Sergej Kondrat
   odsouzen 2019, rekrutován v roce 2005, předával údaje o objektech národní obrany a poskytovatelích základních služeb

   Spolupracovníci FSB:
  • Alexandr Rudněv
   odsouzen 2015, pro FSB pracoval od roku 2013, předával informace o policejních a hraničních službách a armádě
  • Pavel Romanov
   odsouzen 2015, rekrutován FSB v roce 1994, předával informace metodách a taktice hraniční stráže, kontrolních stanovištích a umístění dohledových kamer
  • Maxim Gruzděv
   odsouzen 2016, rekrutován v roce 2013, předával informace o personálu estonských vyšetřovacích a bezpečnostních agentur včetně tajné služby KaPo
  • Arťom Malyšev
   odsouzen 2016, předával informace o operacích hraniční stráže v jižní oblasti země, pohybech ozbrojených sil a jejich vybavení
  • Alik Hučbarov
   odsouzen 2016, předával údaje o pohybu jednotek hraniční stráže a policie
  • Albert Provornikov
   odsouzen 2017, předával údaje o pohybu jednotek hraniční stráže a policie v jižní prefektuře a informace o armádě a tajné službě KaPo
  • Michail Petrov
   odsouzen 2017, spolupracoval s FSB od devadesátých let, předával a aktivně získával informace o budovách, vozidlech a personálu tajné služby KaPo
  • Alexej Vassiljev
   odsouzen 2018 za přípravu kybernetického útoku a průnik do počítačového systému
  • Dmitrij Kozlov
   odsouzen 2019 za předávání informací o ochraně hranic na jihu země
  • Vladimir Kulikov
   odsouzen 2019 za kontakty s FSB

  Zdroj: KaPo

  V květnu pak příslušníci KaPo zatkli ruského občana Sergeje Kondrata, který trvale žil a pracoval jako elektrikář v Estonsku. Koncem srpna ho soud poslal na pět let do vězení za jeho styky s ruskou GRU, se kterou spolupracoval takřka čtrnáct let. „Vědomě se podílel na operativní agenturní práci zaměřené na nenásilném podkopávání estonské bezpečnosti,“ uvádí se ve zprávě KaPo.

  Podle zprávy Kondrat díky svému povolání elektrikáře šikovně shromažďoval informace, které podle rozsudku soudu mohly ohrozit bezpečnost Estonska. Předávat měl údaje o objektech národní obrany nebo poskytovatelích základních služeb.

  „Je to dobrý příklad, že lidé nemusí mít zrovna přístup ke státnímu tajemství, aby vzbudili zájem ruských tajných služeb,“ upozorňuje estonská kontrarozvědka s tím, že mnohdy stačí jen motivace ke spolupráci a přístup k požadovaným informacím je bonusem.

  Zajímavým případem je také odhalení a odsouzení bývalého důstojníka samotné estonské tajné služby KaPo Vladimira Kulikova. Ten byl zatčen loni v březnu a v září ho soud poslal do vězení na pět let za vědomé navázání vztahu se zahraniční bezpečnostní službou a za účast na zpravodajské činnosti proti Estonsku ve prospěch zahraniční tajné služby. Kulikov sice v KaPo nepracoval už roky, nicméně ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) ho jako zajímavou osobu získala ke spolupráci.

  Dvacet případů za dekádu

  Za posledních deset let zaznamenala služba KaPo dvacítku takových případů, které se dostaly před soudy. Nové spolupracovníky pro vlivové operace nebo rovnou agenty se podle zprávy snaží Moskva v Estonsku získávat „osvědčenými způsoby“.

  KaPo tvrdí, že loni Rusko na území Estonska zintenzivnilo své aktivity pod záminkou příprav pro letošní oslavy 75. výročí konce druhé světové války. Moskva se přitom usilovně snažila zapojit ruskojazyčnou menšinu v Estonsku a to především mládež. „Zjevně pochopilo, že namísto rozšiřování počtu svých aktivistů stárnoucí generace pro politiku rozdělení společnosti je rozumnější zapojit a školit příští generace,“ uvádí se ve zprávě.

  Jako nejviditelnější příklady vlivových aktivit zaměřených na mládež v zahraničí jmenuje různé olympiády, soutěže či vzdělávací a poznávací akce, které však obvykle obsahují prvky ideologického vzdělávání. Ruskojazyčná menšina tvoří v Estonsku až čtvrtinu populace. Pozornost by se měla podle KaPo věnovat pokusům Ruska o podporu mezinárodní spolupráce mládeže, například pod záštitou dobrovolnických aktivit nebo ochrany životního prostředí a klimatu.

  „Tato témata jsou vnímána jako příležitost k pozitivnímu začlenění mladých lidí do společné ruské sféry informací a vlivu – později využitelnou k ruským zájmům, například k protiestonské propagandě,“ varuje tajná služba.

  Upozorňuje také na skutečnost, že Rusko intenzivně cílí kromě mladých lidí také na absolventy vysokých škol, kteří v minulosti v Rusku studovali. Kreml podle KaPo proto pod záminkou socializace a vzniku absolventských organizací koordinuje snahy o oslovení především absolventů moskevského Státního institutu mezinárodních vztahů (MGIMO) a dalších univerzit, kteří v současnosti trvale žijí v Estonsku.

  „Skutečný, hlubší zájem je získat více informací o jejich běžném životě, kontaktech a současných aktivitách, aby je pak bylo možné využít pro politické, obchodní a bezpečnostní zájmy,“ konstatuje se ve zprávě.

  Na scénu se rychle dere Čína

  Za ještě nebezpečnější pak zpráva označuje pokusy Kremlu o spolupráci v citlivých oblastech a získávání přímých kontaktů na místní samosprávu v Estonsku. Jako případy uvádí různé dohody o vzdělávání a školení a partnerské programy s regiony a institucemi v Rusku.

  Zpráva nicméně konstatuje, že i přes zvýšené úsilí Moskvy zůstávají vlivové operace k podkopávání fungování společnosti, šíření dezinformací a sběr využitelných citlivých informací záležitostí na úrovni několika jednotlivců financovaných Ruskem a na ně napojených skupin.

  Podle KaPo se ruské tajné služby potýkají v tomto ohledu s nedostatkem „lidských zdrojů“. Estonská služba tak doporučuje lidem, aby si při obchodech či spolupráci s ruskými firmami či institucemi „byli stále vědomi skrytých cílů Kremlu“ a byť i neúmyslně neporušovali mezinárodní sankce či se nestali součástí ruské politiky „rozděl a panuj“.

  Podle zprávy KaPo je velmi nepravděpodobné, že by aktivity zahraničních tajných služeb v Estonsku v následujících letech ustávaly. Naopak. Zpráva upozorňuje především na rychlý nárůst akcí čínských zpravodajských složek v zemi.

  Ty se o Estonsko zajímají nejen kvůli jeho členství v NATO a EU či aktuální pozici nestálého člena Rady bezpečnosti OSN. „Pro Čínu je stejně zajímavá zeměpisná poloha Estonska jako tranzitní země mezi Východem a Západem, jakož i infrastrukturní projekty, které jsou v současné době ve fázi plánování nebo výstavby,“ píše se ve zprávě.

  Masivní zahraniční investice Číny by proto podle doporučení kontrarozvědky mělo Estonsko považovat za vlivové kroky pro zajištění čínských zahraničně-politických zájmů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media