Ruské letouny dvakrát narušily prostor Finska, průnik hlásí i Estonsko

8. října 2016  22:32
Ruské přepadové stíhačky Su-27 dvakrát narušily vzdušný prostor Finska, prohlásil ministr obrany Jussi Niinistö. K incidentům podle něj došlo ve čtvrtek nad Baltským mořem. Průnik do svého vzdušného prostoru avizovalo také Estonsko. Moskva obvinění odmítá.  
Ruská stíhačka Su-27 v blízkosti švédského letounu | foto: Försvarsmakten

Finské ministerstvo obrany informovalo, že k incidentům došlo ve čtvrtek v noci v rozmezí čtyřiadvaceti hodin.

Ruské přepadové stíhačky Su-27 byl dvakrát zachyceny ve Finském zálivu jižně od Porvoo - východně od hlavního města Helsinek. „Ruské lety nad Baltským mořem byly v té době intenzivní,“ uvádí se v prohlášení ministerstva s tím, že ruské letouny narušily vzdušný prostor Finska do hloubky zhruba jednoho kilometru.

„Hned dva podobné případy v jediný den jsou neobvyklé,“ konstatoval ministr obrany Jussi Niinistö. Letouny se ve finském vzdušném prostoru pohybovaly asi minutu. Z narušování vzdušného prostoru obvinily Helsinky Moskvu v uplynulých dvou letech několikrát. Po ruské anexi Krymu a akcích na Ukrajině totiž Finsko i Švédsko postupně prohlubují spolupráci s NATO.

Podobný případ v noci na pátek ohlásilo také Estonsko. Ruský letoun Su-27 nekomunikoval s řízením letového provozu a nemělo zapnutá automatický odpovídač. Přibližně po minutě se vzdálilo. Estonské ministerstvo zahraničí si v pátek v Tallinnu povolalo ruského velvyslance a předalo mu protestní nótu. Letos jde totiž o pátý takový případ.

Moskva ale obvinění odmítá. Ruské ministerstvo obrany narušení vzdušného prostoru popřelo s tím, že „lety probíhaly nad neutrálními vodami Finského zálivu“ letouny se neodchýlily od předem stanoveného kurzu.

Jen několik hodin po incidentech podepsali představitelé Finska a USA smlouvu o obranné spolupráci, která zahrnuje sdílení informací, společný výcvik, výzkum a obranu proti zbraním hromadného ničení.

„Letouny operující nebezpečně ve stejném vzdušném prostoru jako komerční letecké společnosti jsou naprosto nepřijatelné,“ komentoval události náměstek amerického ministra obrany Bob Work, který dohodu ve Finsku podepisoval. Narušování vzdušného prostoru severských a pobaltských zemí označil za nebezpečné a neprofesionální jednání.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.