natoaktual.cz

Rumunsko je dvacátou zemí, která objednala nejmodernější letouny F-35

25. listopadu 2024  13:10
Rumunsko se stalo dvacátou zemí světa, která se bude spoléhat na bojové letouny 5. generace F-35 Lightning II. Bukurešť nakoupí 32 letounů. Cena kontraktu včetně servisu, náhradních dílů a výcviku pilotů a personálu nemá přesáhnout 7,2 miliardy dolarů, tedy v přepočtu 173 miliard korun. První vyrobené letouny očekává země v roce 2032.  

Letouny F-35 amerického letectva na Hillově základně v Utahu | foto: DVIDS

„Investice do moderních technologií a nejmodernějších obranných kapacit je zárukou bezpečnější budoucnosti,“ uvedl rumunský ministr obrany Angel Tîlvăr během slavnostního ceremoniálu, při kterém podepsal ve čtvrtek 21. listopadu za vládu takzvaný akceptační dopis (Letter of Offer and Acceptance, LOA).

Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35

Rumunský kabinet tím stvrdil souhlas s nabídkou americké vlády na prodej těchto letounů. „Těch 32 letadel, na něž byla podepsána kupní smlouva mezi vládami Rumunska a Spojených států amerických, představuje v současnosti vrchol letecké výkonnosti na celosvětové úrovni a zajistí interoperabilitu se spojenci v NATO,“ dodal Tîlvăr.

Formální potvrzení následuje po zářijovém souhlasu amerického ministerstva zahraničí s prodejem 32 letounů včetně servisu, náhradních sílu a výcviku v hodnotě do 7,2 miliardy dolarů (v přepočtu přes 173 miliard korun). Nejde ovšem o cenu kontraktu mezi Rumunskem a USA, ale o maximální finanční rámec pro pořízení samotných letounů, munice, výcviku, dalšího vybavení a také zajištění životního cyklu strojů na nejbližší roky. Konečná cena proto bude nižší.

Uživatelé letounů F-35

V částce je rovněž standardně zahrnuta dostatečná finanční rezerva, aby americká vláda nemusela předkládat Kongresu nový návrh, pokud by zákazník požadoval navíc další vybavení, munici či služby. Americké úřady se proto snaží zákonodárcům vždy předložit nejvyšší předpokládanou možnou cenu.

Rumunsko se tak stane dvacátou zemí globálně, která se na americké letouny 5. generace bude spoléhat. Ze spojenců v NATO stejně letouny provozuje nebo pořizuje hned 14 zemí včetně České republiky.

Pro připomenutí, česká vláda nákup amerických F-35A odsouhlasila loni v září. Česko za 24 letounů včetně výcviku, základní munice, služeb, vybavení a servisu na deset let zaplatí 106 miliard korun a dalších 44 miliard půjde na přípravu infrastruktury. Celkově tedy 150 miliard korun.

Kompletní náklady na provoz po dobu životnosti letounů až do roku 2069 pak odhaduje obrana na 322 miliard korun. První stroje pro české letce mají být hotové v roce 2029, ale budou zatím sloužit k výcviku českých letců v USA. Na domovské základně v Čáslavi pak mají první letouny přistát v roce 2031 a do roku 2035 má mít armáda všech 24 strojů.

Rumunsko nejmodernějšími stroji nahradí stárnoucí letouny F-16, které už jako „olétané“ nakoupilo před časem „ z druhé ruky“ od Portugalska. Nejprve šlo o 17 renovovaných strojů F-16AM/BM pořízených v období od října 2016 do března 2021 jako náhrada za vyřazené letouny MiG-21 LanceR. V listopadu 2022 si pak Rumunsko objednalo dalších 32 stejných letounů z Norska a první obdrželo loni na podzim.

„Integrace letounů F-35 Lightning II do rumunského letectva významně posílí odstrašující schopnosti NATO. Poskytne bezkonkurenční strategické, operační a taktické výhody,“ uvedl generálporučík Mike Schmidt, ředitel a výkonný důstojník Společné kanceláře programu F-35.

Nové stroje páté generace by Rumunsko mělo bez problémů začlenit do svých vzdušných sil právě díky provozování letounů F-16, rovněž z dílen amerického výrobce Lockheed Martin. Ten loni společně s Nizozemskem v Rumunsku otevřel speciální Evropské výcvikové středisko F-16. „Pořízení letounu F-35 dále posiluje národní bezpečnost a odstrašující schopnost Rumunska,“ konstatovala Bridget Lauderdale, generální manažerka programu F-35 v Lockheed Martin.

Výrobce letos v listopadu oznámil, že po celém světě je v provozu již přes 1000 letounů F-35, operujících z 33 základen. Jen krátce předtím slavnostně sjel z výrobní linky v texaském Fort Worth také první letoun pro polské vzdušné síly a ve výrobě je také první stroj pro Finsko, které si objednalo hned 64 těchto letounů.

inc IC NATO natoaktual.cz
zpět na článek