natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rumsfeld zpíval novinářům před Pentagonem

  31. října 2005  7:39
  V tom slunečném, ale chladném ránu před Pentagonem čekáme s ostatními novináři na českého ministra obrany Karla Kühnla. Do jeho příjezdu zbývá ještě několik minut. Ze dveří největší administrativní budovy světa najedou vychází americký ministr obrany Donald Rumsfeld.  

  Po schodech k přistavené limuzíně vyprovází jiného diplomata. Pár zdvořilostí a rozloučení. Všichni čekáme, že pak znovu zamíří do budovy. "Vy jste z České republiky? Umíte československy?" překvapivě míří k našemu hloučku.

  Ochranka jednoho z nejmocnějších mužů Bushovy administrativy zpozorní.

  "Aj lúčka, lúčka široká, roste na ní tráva..." zpívá Rumsfeld perfektní češtinou a nechává si od nás přeložit slova lidové písničky do angličtiny. V očividně dobré náladě hned vysvětluje, že jako malý kluk vyrůstal v padesátých letech v Chicagu, kde dosud žije velmi početná česká komunita.

  "Jezdili jsme autobusem na fotbal a na zápasy a mnoho lidí v zápasnickém týmu pocházelo z Československa," konstatoval Rumsfeld. Dlouhé cesty si krátili zpěvem a tehdy se prý některé písničky naučil. "Kdo byl v Chicagu, je v Československu jako doma," dodal třiasedmdesátiletý politik.

  Fakt, že se má za okamžik setkat s českým ministrem obrany, šel v tu chvíli stranou. Rumsfeld k nelibosti svého mluvčího začal vzpomínat, že Silvestra v roce 1973 prožil s rodinou právě v tehdejším Československu. To ještě působil jako americký ambasador při NATO v Bruselu.

  "Dovolili mi přijet. Byli jsme v Plzni, jestli se dobře pamatuji. Češi jsou báječní. Je to krásná země," vzpomněl Rumsfeld.

  Čestná stráž v uniformách na schodech je v pozoru. Kolona s ministrem Kühnlem je tady. Rumsfeld zvážní, otáčí se a jde jej přivítat. Nečekané zpívání a rozhovor na schodech Pentagonu rázem končí.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media