Nákaza na letadlové lodi nekončí. Testy prošla zatím polovina posádky

6. dubna 2020  12:14
Zdravotníci otestovali na nový koronavirus zatím polovinu z více jak 5 tisíc členů posádky americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, která kotví na Guamu. Nákaza byla prokázána u 155 námořníků. Žádný z nich nemusel být hospitalizován. Přes 1 800 členů posádky bylo evakuováno na ostrov kvůli karanténě a dezinfekci plavidla.  
Letadlová loď USS Theodore Roosevelt | foto: DVIDS
galerie Letadlová loď USS Theodore Roosevelt Letadlová loď USS Theodore Roosevelt Velitel americké 7. flotily admirál Bill Merz na inspekci letadlové lodi USS... Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt

„Tým na Guamu prokazuje obrovského ducha a soustředění, aby se tato loď opět stala zdravou,“ prohlásil velitel americké 7. flotily admirál Bill Merz, který o víkendu přicestoval na inspekci letadlové lodě.

FOTOGRAFIE

Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt
Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt
Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt
Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt

Zdravotníci otestovali do dnešního dne polovinu z více jak 5 tisíc členů posádky a nákaza se potvrdila u 155 námořníků. V pátek to bylo 114. Podle velení amerického námořnictva nevyžaduje zdravotní stav žádného z nich hospitalizaci.

Přesně 1 825 členů posádky bylo přemístěno z paluby lodě do hotelů a dalších ubytovacích zařízení na břehu. Kvůli nucené karanténě a dezinfekci lodi.

Na lodi má postupně zůstat jen nezbytně nutný personál pro zajištění zbraňových systémů, letounů a především dvou jaderných reaktorů, které zajišťují plavidlu pohon i energii. Podle admirála Merze námořnictvo úzce spolupracuje s úřady na Guamu. Jde především o přesuny námořníků.

Letadlová loď Roosevelt je přitom zřejmě nejvážnějším ohniskem nákazy v rámci celého amerického námořnictva. Celkově velení evidovalo k neděli 558 případů onemocnění novým koronavirem, 29 námořníků bylo hospitalizováno a jeden zemřel.

Nákaza se na palubu letadlové lodi dostala pravděpodobně při nedávné zastávce ve Vietnamu. Na Guamu kotví od 27. března. Kapitán lodi Brett Crozier se pak 30. března obrátil na Pentagon s dopisem o pomoc se zamezením šíření nákazy s doporučením, že je nutné poslat do karantény většinu posádky, kterou je třeba evakuovat, protože na letadlové lodi k tomu není kvůli stísněným podmínkám adekvátní prostor.

Námořnictvo zbavilo velení kapitána letadlové lodi. Kvůli nákaze žádal o pomoc

Kvůli dopisu, který se záhy dostal do médií, ale Pentagon zbavil Croziera velení s tím, že šířil paniku a nedodržel posloupnost velení.

Odvolání Croziera vzbudilo v USA bouřlivé reakce. Postup Pentagonu kritizoval například prezidentský kandidát Joe Biden, veteránské organizace i někdejší vysoce postavení důstojníci námořnictva.

Kvůli pandemii COVID-19 americké námořnictvo spustilo proces částečné mobilizace, který umožní v případě potřeby efektivněji povolávat do služby záložníky. Jde především o některé specifické profese a zaměření. K dispozici má námořnictvo přes 49 tisíc specialistů - rezervistů.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.