natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Námořnictvo zbavilo velení kapitána letadlové lodi. Kvůli nákaze žádal o pomoc

  3. dubna 2020  13:57
  Americké námořnictvo zbavilo velení kapitána letadlové lodi USS Theodore Roosevelt Bretta Croziera, který dopisem žádal Pentagon o pomoc, aby mohl zabránit šíření nového koronaviru na palubě. Vyvolal tím prý paniku. Z více jak pěti tisíc členů posádky mělo pozitivní test na COVID-19 zatím 114 námořníků.  
  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt | foto: DVIIDS
  galerie Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt

  O zbavení velení rozhodl úřadující náměstek ministra obrany pro námořnictvo Thomas Modly. Podle něj kapitán lodi Brett Crozier nezvládl tlak v krizové situaci, když porušil posloupnost velení. Dopis s žádostí o pomoc adresoval několika desítkám lidí a ten se pak dostal i na veřejnost. Velení převezme Carlos Sardiello, který plavidlu v minulosti už velel.

  FOTOGRAFIE

  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt
  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt
  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt
  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt

  Nákaza se na palubu letadlové lodi dostala pravděpodobně při nedávné zastávce ve Vietnamu. Kapitán Crozier se 30. března obrátil na Pentagon s dopisem o pomoc se zamezením šíření nákazy s doporučením, že je nutné poslat do karantény většinu posádky, kterou je třeba evakuovat, protože na letadlové lodi k tomu není kvůli stísněným podmínkám adekvátní prostor.

  „Nejsme ve válce. Námořníci nemusí umírat,“ napsal Crozier s tím, že by nákaze mohlo podlehnout až padesát námořníků.

  K dnešnímu dni zdravotníci otestovali 31 procent členů posádky lodi, která kotví u ostrova Guam. Pozitivní test mělo 114 námořníků. Část posádky už byla evakuována na americkou základnu na ostrově a na lodi má postupně zůstat jen nezbytně nutný personál pro zajištění zbraňových systémů, letounů a především dvou jaderných reaktorů, které zajišťují plavidlu pohon i energii.

  „Nepochybuji o tom, že kapitán Crozier udělal to, co považoval za nejlepší v zájmu bezpečnosti i pohodlí posádky. Bohužel to zapůsobilo opačně,“ konstatoval Modly s tím, že dopis zbytečně vyvolal paniku v rodinách námořníků a navíc dojem, že námořnictvo v reakci na propuknutí nákazy na lodi nic nedělá.

  Nákaza zasáhla letadlovou loď Roosevelt. Námořníci jsou evakuováni

  Crozier se měl podle Modlyho obrátit v první řadě na svého přímého nadřízeného, který už podnikal kroky na pomoc stejně jako velení námořnictva i ministerstvo obrany. Kapitánovi vyčetl, že dopis poslal nezabezpečeným e-mailem, přestože loď disponuje řadou nejmodernějších komunikačních a šifrovacích zařízení.

  „Ztratil jsem důvěru v jeho schopnost velet této bojové lodi... Neočekávám za to žádné blahopřání a není mi to potěšením. Kapitán Crozier je čestný muž, který i přes toto selhání úsudku, strávil celý život skvělou službou našemu národu,“ prohlásil Modly a zároveň nařídil vyšetřování příčin, proč a jak došlo k přerušení řetězce velení.

  Odvolání Croziera vzbudilo v USA bouřlivé reakce. Postup Pentagonu kritizoval například prezidentský kandidát Joe Biden, veteránské organizace i někdejší vysoce postavení důstojníci námořnictva.

  Podle Modlyho také existuje širší strategický kontext národní bezpečnosti. „I když možná nejsme ve válce v tradičním smyslu, nejsme ani ve skutečném míru. Autoritářské režimy jsou na vzestupu. Mnoho zemí se v mnoha ohledech snaží znevážit naše schopnosti,“ uvedl s tím, že zpochybnění bojeschopnosti u letadlové lodi je vážnou hrozbou.

  „Národ musí vědět, že Big Stick (pozn.: přezdívka letadlové lodi Theodore Roosevelt) je neohrožený, nezastavitelný – a že to tak zůstane. Naši protivníci to musí také vědět,“ dodal.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media