Podle stanice CNN a deníku New York Times odhalily americké zpravodajské služby Ruskem organizované spiknutí, na jehož konci měla být vražda generálního ředitele německé zbrojovky Rheinmetall Armina Pappergera.
Ten měl být ovšem podle informací tajných služeb pouze jedním z cílů v plánech Kremlu na odstranění šéfů firem obranného průmyslu napříč Evropou, které podporují ukrajinské obránce proti ruské agresi.
Americká média informaci zveřejnila na okraj summitu NATO ve Washingtonu. S odkazem na pět nejmenovaných amerických a západních představitelů uvedla, že spolknutí bylo odhaleno už počátkem letošního roku. Spojené státy poté informovaly Německo a německé bezpečnostní služby neprodleně zajistily šéfovi zbrojovky ochranu.
Německý kancléř Olaf Scholz odmítl během summitu zprávu komentovat s tím, že spolková vláda velmi dobře ví četných hrozbách. Společnost Rheinmetall ve svém prohlášení konstatovala, že „nezbytná opatření jsou vždy přijímána“ po pravidelných konzultacích s bezpečnostními orgány.
Koncern Rheinmetall patří mezi největší světové výrobce dělostřeleckých a tankových granátů. A také dodavatelům ukrajinským obráncům, kteří třetí rok čelí brutální ruské válce.
Firma masivně zvyšuje výrobě od loni založila společný podnik s ukrajinským státním konglomerátem Ukroboronprom na výrobu a opravy tanků. Letos v únoru společnost Rheinmetall avizovala, že plánuje otevřít továrnu na výrobu munice přímo na Ukrajině.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek obvinění odmítl s tím, informace o plánovaném atentátu připomínají falešné zprávy. „Je pro nás velmi obtížné komentovat zprávy z různých médií, které neobsahují seriózní argumentaci,“ citovala Peskova ruská státní agentura Tass.
Faktem ovšem je, že například bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv a jeden z nejbližších prezidenta Vladimira Putina, otevřeně prohlašoval, že se Rusko bude mstít tím, že zasáhne jakýkoli závod společnosti Rheinmetall zřízený na Ukrajině.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková během summitu ve Washingtonu uvedla, že Rusko vede hybridní útočnou válku, včetně kybernetických útoků a sabotáží infrastruktury. „Znovu to zdůrazňuje, že se jako Evropané musíme co nejlépe chránit a nebýt naivní,“ prohlásila.
Estonská premiérka Kaja Kallas varovala, že západní spojenci dělají chybu, když například nedávnou vlnu odhalených sabotážních útoků napříč Evropou považují za izolované incidenty namísto cílené ruské kampaně. „Jsme jako žáby, které se pomalu vaří; každý útok je odvážnější a my nereagujeme,“ řekla během veřejné debaty k summitu.
Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga lze dobře vidět vzor ruské kampaně, organizované ruskými bezpečnostními službami, s cílem vést nepřátelské akce proti spojencům v celé Alianci. „S pokusy o sabotáže, s kybernetickými útoky, se žhářstvím s různými typy nepřátelských akcí. A účelem této kampaně je samozřejmě zastrašit spojence od podpory Ukrajiny,“ prohlásil.
Ruské pokusy o zastrašování však podle jeho slov mají zcela opačný účinek a ve skutečnosti posilují podporu Ukrajině. „Byli jsme svědky zatýkání v celé Alianci, ve Spojeném království, v Německu, v Polsku a v pobaltských zemích po těchto nepřátelských akcích a samozřejmě pokračují právní procesy a NATO také zvyšuje sdílení zpravodajských informací, abychom pomohli spojencům chránit se před těmito akcemi,“ dodal.