Vojenská nemocnice zrušila tendr na respirátory a roušky, nebyl zájem

Vydáno 28.07.2020
Ústřední vojenská nemocnice v Praze zrušila tendr na dodávky ochranných roušek a respirátorů pro všechny vojenské nemocnice. Důvodem byl prakticky nulový zájem dodavatelů. Nemocnice se domnívá, že kvůli obavám, zda by byly schopni takové množství ochranných pomůcek dodat. Upravenou zakázku chce ale vypsat znovu.  

Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha, (27.3.2020) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

O tendr, ve kterém chtěla Ústřední vojenská nemocnice v Praze (ÚVN) nakoupit pro vlastní potřebu a pro další vojenské nemocnice v Brně a Olomouci operační masky (roušky) a respirátory tříd FFP2 a FFP3, nebyl u dodavatelů zájem.

Vojenské nemocnice sice mají dostatečné zásoby roušek a respirátorů, ale další ochranné pomůcky chtěli mít vojenští zdravotníci navíc pro případ další masivní vlny pandemie covid-19. Zvláště po zkušenostech se zásobováním z letošního jara.

„Vojenské nemocnice mají aktuálně dostatečnou zásobu osobních ochranných prostředků na období minimálně 90 dnů,“ ujistil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Tendr byl rozdělen na dvě části. První část zakázky byla na operační masky a ÚVN chtěla dodat jednorázově co nejdříve 25 tisíc masek, pak během dalších osmi měsíců v pravidelných dodávkách přes 526 tisíc masek a v případě eskalace pandemie koronaviru v průběhu čtyř měsíců takřka 127 tisíc masek. Nepřišla však žádná nabídka.

Druhá část týkala respirátorů. Nemocnice chtěla podobně jako u roušek dodat jednorázově 1 600 respirátorů FFP2, 800 respirátorů FFP3 bez výdechového ventilku a 100 FFP3 s ventilkem. Během osmi měsíců pak v pravidelných dodávkách 1 400 FFP2, 1 230 FFP3 bez ventilku a 155 kusů FFP3 s ventilkem. V případě další masivní vlny onemocnění pak během čtyř měsíců mimořádné dodávky až 110 tisíc respirátorů FFP2 a dohromady zhruba 17 tisíc respirátorů FFP3.

Nabídka přišla pouze jedna s tím, že dodavatel ale nacenil pouze respirátory třídy FFP2 a na nejvyšší třídu vůbec nereagoval. Údajně kvůli nedostupnosti těchto ochranných pomůcek na trhu. Z procesu hodnocení musela být proto nabídka podle nemocnice vyřazena a obě části zakázky byly zrušeny.

Podle vyjádření ÚVN na stránkách ministerstva obrany byly přitom cenové parametry nastaveny tak, „že v požadovaném množství mohly představovat zajímavou obchodní příležitost například pro české výrobce“. Konkrétní cenu ale nemocnice neuvedla.

Nemocnice se domnívá, že dodavatelé měli určité obavy, zda by byli požadované množství a dodací lhůty splnit. V nejbližší době proto ÚVN vypíše novou upravenou zakázku na menší objemy ochranných prostředků.

inc natoaktual.cz