natoaktual.cz

Úderný americký dron má nový úkol. Monitoruje pro hasiče povodně v Česku

18. září 2024  20:17
Spojené státy vyčlenily jeden z bezpilotních letounů MQ-9 Reaper k monitorování povodňové situace v Česku. Už druhý den léta jinak úderný dron na severu Moravy a poskytuje cenné záběry z výšky přímo Integrovanému záchrannému systému.  

Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper na letišti v Ostravě - Mošnově. (13. června 2023) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Ulehčuje nám situaci v tom, že vidíme rozsah katastrofy na velkém území a tyto informace pak předáváme rovnou na štáb, který se na základě toho může přesně rozhodovat,“ uvedl Jiří Studnička z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Takové obrazové pokrytí, kdy jsou k dispozici informace z různých letových hladin a prostorů, podle něj v minulosti nebyly k dispozici.

Americký obr Super Galaxy přistál v Ostravě. Přivezl drony na armádní cvičení

Spojené státy vyslaly do Česka dva bezpilotní stroje Reaper už v srpnu. Zapojily se do mezinárodního cvičení Ample Strike.

Po příchodu ničivých povodní ale velitel Vzdušných sil Petr Čepelka rozhodl o změně scénáře cvičení. Účastnící se jednotky tak byly z bojového výcviku prakticky okamžitě k dispozici pro nasazení k záchranným a vyprošťovacím úkolům anebo monitorování povodněmi zasažených oblastí.

Nasazení dronu Reaper nabídli české straně přímo američtí spojenci. Bezpilotní obr s rozpětím křídel přes 20 metrů, schopný vydržet ve vzduchu přes 20 hodin, tak od úterka slouží pro zjištění těch největších škod a odhadu dopadů na celkovou infrastrukturu.

V úterý dron skenoval škody na Krnovsku a Opavsku, ve středu pro hasičský záchranný sbor snímá situaci od Opavy, přes Ostravu a směrem na Jesenicko.

Záběry do operačního centra Integrovaného záchranného systému k vyhodnocování situace. Ve štábu se pak mohou lépe rozhodnout, kam směřovat další síly.

Podle Michala Kudyna z velitelství Vzdušných sil umí stroj zajistit různé obrazové produkty: od videa, streamovaného videa, až po obrázky konkrétních objektů, a to jak ve viditelném, tak infračerveném spektru.

Rozsah zkázy jsme si nedokázali představit, popisují povodně armádní letci

Americký stroj startuje k monitorovacího misím přímo ze základny v Čáslavi. Po startu jeho řízení převezme na dálku přes satelit pilot, který je po celou dobu na letišti v Mošnově ve speciálním operačním kontejneru. Z mošnovského letiště startuje od víkendu na pomoc také šestice armádních vrtulníků.

Bezpilotní MQ-9 Reaper patří mezi nejmodernější stroje ve své kategorii. Jde o nástupce osvědčeného stroje MQ-1 Predator.

V typické bojové konfiguraci je letoun vyzbrojen čtyřmi střelami vzduch–země a dvěma laserem naváděnými pumami. Patří mezi bezpilotní stroje s dlouhou výdrží.

Primárně jsou tyto letouny určeny k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů jsou využívány i k průzkumu a sběru zpravodajských dat.

Ve vzduchu je schopný vytrvat s výzbrojí až 14 hodin, jako průzkumný dron pak dvojnásobnou dobu.

Američané s těmito stroji například podnikaly údery na pozice takzvaného Islámského státu v Iráku a Sýrii. Stroje ale využívá i NASA při monitorování lesních požárů či kosmodromů.

Letoun vyrábí americký General Atomics. Poprvé vzlétl v roce 2001, ve službě amerického letectva je od roku 2007 a ve výzbroji mají stroje také Francie, Británie, Itálie, Nizozemsko nebo Španělsko.

inc natoaktual.cz
zpět na článek