natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Šéf NATO přijede do Česka kvůli summitu a českým vojákům v Afghánistánu

  2. dubna 2014  11:03
  Další účast českých vojáků v misi v Afghánistánu a blížící se summit Aliance ve Walesu by měly být hlavními tématy schůzky generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena s českými představiteli příští čtvrtek v Praze.  

  Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO

  Rasmussen se má sejít s šéfy české diplomacie i obrany. Před blížícím se zářijovým summitem NATO v Cardiffu se cesty generálního tajemníka do členských zemí zintenzivňují. Mezi hlavní témata Rasmussenovy cesty do Prahy bude patřit právě příprava vrcholné schůzky Aliance, ale také možné zapojení českých vojáků do nové alianční mise v Afghánistánu.

  Anexe Krymu spojila vládu s opozicí, poslanci ji společně odsoudili

  Podle informací natoaktual.cz chce české ministerstvo obrany znát vývoj situace ohledně příprav nové mise. "Připravujeme plán nasazení českých vojáků v zahraničních misích pro roky 2015 a 2016 a potřebujeme vědět podrobnosti," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován.

  Na konci letošního roku skončí dosavadní mise a všichni alianční vojáci se stáhnou. Nová mise NATO v Afghánistánu má bezprostředně navázat. Má být nebojová a zahraniční vojáci se v ní mají zaměřit na výcvik a poradenství. NATO ale nemá s Afghánistánem doposud podepsány příslušné dohody. Afghánský prezident Hamíd Karzáí totiž odmítl podepsat bilaterální smlouvu s USA, která upravuje pobyt amerických vojáků na afghánském území a má být vzorem i pro dohodu s NATO. To značně komplikuje situaci a přípravy.

  Rasmussen navíc přijíždí do Prahy v době, kdy Spojené státy tlačí na evropské členské země, aby dále kvůli rozpočtovým škrtům nesnižovaly výdaje na obranu. Sám Rasmussen v posledních týdnech několikrát vyzval evropské země, aby naopak i ve světle událostí na Ukrajině investice do obrany posilovaly.

  Výdaje na obranu

  • Česká republika dá letos na obranu 1,08 % HDP. Mezi zeměmi NATO je to podprůměr (19. místo z 27 členů, kteří mají armádu).
  • Nejvíce v poměru k HDP dávají na obranu USA (4,1 %) a Británie (2,4 %).
  • Alianční závazek dvou procent plní ještě Řecko a Estonsko, blízko této hranici jsou Francie, Turecko a Polsko.
  • Rusko vynakládá na obranu 4,4 procenta HDP.

  Zdroj: NATO, SIPRI

  České parlamentní strany sice nedávno u příležitosti 15. výročí vstupu česka do NATO deklarovaly, že udělají vše potřebné k zajištění obrany, nicméně ukazuje se, že vláda má v tuto chvíli jiné priority. Česko na obranu ročně vynakládá jen 1,08 procenta HDP místo dvou procent, jak se se vstupem do Severoatlantické aliance zavázalo.

  Na prázdno vyšla také iniciativa bezpečnostního experta a poslance KDU-ČSL Ivana Gabala, který v souvislosti s diskusí poslanců o situaci na Ukrajině navrhl navýšit kvůli anexi Krymu rozpočet ministerstva obrany na příští rok o 8 miliard korun a v následujících letech až na úroveň 2 procent. Sněmovna jeho návrh odmítla.

  A situace se zřejmě nezlepší ani v nejbližších letech, když v prvních návrzích státního rozpočtu pro příští rok má údajně ministerstvo obrany dostat méně než 42 miliard korun, určených pro letošní rok.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media