natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda buduje v Rakovníku městečko, kde nakrmí a uloží až 2 tisíce vojáků

  17. února 2021  7:09
  Ubytování a zázemí až pro 2 tisíce vojáků, sklady, parkoviště, garáže. Armáda v Rakovníku pokračuje v budování nového logistického centra, které má sloužit k podpoře nejen vlastních, ale také spojeneckých jednotek například při strategických přesunech. Ať už na cvičení nebo do akce.  

  Z kasáren v Rakovníku vznikne moderní armádní logistické centrum | foto: Armáda ČR

  Armáda od loňska v rakovnických Dukelských kasárnách buduje zbrusu nový prapor podpory nasaditelných sil. Informovala o tom na svých internetových stránkách. A patří mezi prioritní projekty nových kapacit.

  „Armáda potřebuje flexibilní logistiku. Počítáme se zvýšením mobility našich vlastních sil i s častějšími strategickými přesuny koaličních jednotek přes naše území,“ konstatoval šéf sekce logistiky Štefan Muránský.

  Do roku 2025, kdy má nový prapor o síle zhruba 600 vojáků dosáhnout takzvaných plných operačních schopností, v Rakovníku vyroste například nová ubytovna, čerpací stanice, autoopravna nebo parkoviště. Cílem je, aby v logistickém centru bylo zázemí pro uložení až 200 kontejnerů a zhruba 500 tun materiálu.

  Armáda pak tady bude schopná ubytovat a postarat se až o 2 tisíce osob denně a poskytnout bezpečné parkování vozidel i s municí. Ať už při přesunech zahraničních jednotek na cvičení nebo třeba do mise na východní hranici NATO. A samozřejmě také při případném nasazení jednotek na českém území.

  Rakovničtí vojáci budou zodpovídat i za vytvoření takzvaných přijímacích středisek, která jsou nezbytná pro koordinaci vojsk a zabezpečení jejich přesunu do akce.

  V současné době se nový prapor soustředí na neodkladné opravy infrastruktury. K jednotlivým rekonstrukcím skladů, garáží, ošetřovny, tělocvičny a budov pro vojáky přibyly nové objekty. „Aktuálně se řeší oprava muničního skladu nebo výdejny pohonných hmot. V plánu je pak ubytovna, střelnice nebo nová administrativní budova,“ nastínil Muránský.

  Zároveň probíhá intenzivní nábor k jednotce, která bude mít pět rot, obvaziště a prvek posádkové podpory. „V této době se aktivně zabýváme náborem nových vojáků, což nám jako všude jinde komplikuje pandemie,” uvedl velitel praporu Vladimír Jelínek. Zatím má jednotka asi pětinu potřebných vojáků i techniky.

  Ačkoliv Prapor podpory nasaditelných sil vznikl teprve 1. ledna 2020, jeho historie sahá mnohem dále. Armáda je v Rakovníku od konce 30. let minulého století, kdy tam byla postavena na tehdejší dobu velmi moderní kasárna.

  Útočištěm byla původně pro jednotku těžkého dělostřelectva. Od té doby se ve městě vystřídaly různé jednotky. Jako vůbec poslední tam do roku 2013 sloužili vojenští záchranáři a ženisté.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media