natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rakousko couvá z možného vstupu do NATO, uvažuje o zachování neutrality

  31. srpna 2010  11:26
  Rakousko by mělo zůstat stoprocentně neutrální i přes ztrátu své politické váhy v Evropě. Takový je plán rakouského ministra obrany Norberta Darabose, který chce vyškrtnout z nové bezpečnostní strategie možnost, že by země mohla v příštích letech přistoupit k NATO.  

  "Tanková válka na Moravském poli se nepředpokládá," řekl rakouský šéf obrany na mezinárodní konferenci v Alpbachu.

  Rakousko by se podle jeho slov mělo přísně držet své neutrality, vyhlášené v roce 1955, a zaměřit se spíše na nové hrozby, jakými jsou terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, organizovaný zločin, kyberterorismus a útoky radikálních ochránců životního prostředí.

  Z nové bezpečnostní strategie chce proto vyškrtnout text, který dává zemi možnost vstoupit v budoucnu do Severoatlantické aliance. Jak informoval deník Die Presse, ministr si je vědom toho, že pokud jeho země zůstane mimo NATO, může ztratit svůj politický respekt v Evropě.

  Podle Darabose by to země ale mohla kompenzovat "dobrými nápady". Hlavní priority rakouské armády pak vidí v zaměření se na humanitární pomoc, prevenci konfliktů, stabilizaci v postkonfliktních oblastech a operacích na udržení míru.

  Rakousko by pak mělo své vojáky posílat jen do misí OSN a zaměřit se na bojová uskupení Evropské unie. Nyní přitom působí přes 400 vojáků Bundesheeru pod velením NATO například v Kosovu.

  Lidovecký ministr zahraničí Michael Spindelegger uvedl, že Darabos "předbíhá jednáním, která jsou plánována na podzim v parlamentu" a že by si Rakousko nemělo možnost vstupu do NATO do budoucna takovým krokem zcela uzavřít.

  Možnost přistoupení k NATO je zakotvena v nynější rakouské bezpečnostní doktríně z roku 2001, kterou prosadila tehdejší vláda lidovců a Svobodné strany Rakouska přes odpor sociálních demokratů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media